gaz2На 1-ви септември твърдо „не" срещу министерското решение ще се чуе в София, Варна, Пловдив, Добрич, Стара Загора, Чирпан, Раднево, Плевен и Айтос...   


Национален протест срещу проучването и добива на шистов газ на територията на България започва в първия ден на септември. Организатори са от Инициативен комитет „За чиста България – град Варна", които представляват и групата във Фейсбук „Ние сме против българския Чернобил – добива на шистов газ", която е събрала подкрепата на близо 20 000 души до този момент.

Твърдо „не" срещу сондажите на американската компания „Шеврон" в Добруджа ще се чуе в няколко български града - София, Варна, Пловдив, Добрич, Стара Загора, Чирпан, Раднево, Плевен и Айтос. „Протестът е част от дейността на всички хора, загрижени за природата на България", поясняват организаторите, като заявяват, че каузата е надпартийна с национално-екологични цели и интереси.
От инициативния комитет са категорични, че изразяват позицията на гражданското общество срещу разрешението, което беше дадено на „Шеврон" с министерско решение № 427 от 16 юни т. г., да се правят проучвания на територията на Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна за срок от 5 години.
„Това е направено без извършена оценка за въздействие върху околната среда и без информираното съгласие на населението в проучвателните райони, в разрез на чл.15 от Конституцията и чл.

85 от Закона за опазване на околната среда!", алармират организаторите.

„На протеста ще се изрази загрижеността на гражданското общество за бъдещето на страната - загриженост, продиктувана от горчивия опит на други държави при проучване и добив на шистов газ. Великобритания наложи забрана след началото на земетресения в разработваните територии; Еквадор осъди „Шеврон" за 8,6 милиарда долара за нанесени екологични щети и човешки жертви; Франция и няколко щата в САЩ също наложиха забрана за проучване и добив на Шистов газ; Южна Африка наложи мораториум. С всяко ново изследване на отражението на добива върху околната среда протестната дейност в САЩ и Европа се усилва. Нашите опасения се потвърждават и от становището на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и становището на Коалиция срещу минните замърсявания", заявяват от инициативния комитет с категорично искане за:
1. Отмяна на решение № 427 от 16 юни 2011 г. на Министерски съвет;
2. Забрана на проучването и добива на шистов газ в България с използване на опасни за околната среда технологии.

На предстоящия протест във всички градове ще има изказвания на специалисти, които ще разяснят същността на самия процес и какви са опасностите за околната среда и човешкото здраве.

Gramofona.com отбелязва, че този проблем засяга до голяма степен и Бургас, тъй като питейната вода в региона идва именно от добруджанските подпочвени води.

 

снимка: http://tvoeto.info