Музеят „Лев Николаевич Толстой" в село Ясна поляна, община Приморско привлича руснаци като магнит. Денка Тодорова е човек, който всеки ден посреща радушно гости в читалището в народна носия и с топла питка. Там тя ги разхожда в музея „Лев Николаевич Толстой", който всяка година се попълва с нови дарения. Те са от музея в родното село на граф Толстой. Миналата година уреднички от руския музей са дарили на нашия ботуши, които Толстой сам си е ушил, както и роклята на жена му.

Освен красивите дрехи, посетителите могат да разгледат стотици снимки, уникални и ценни експонати.

Ясна поляна се е казвало Айлан кайряк. През 1906 година група последователи на писателя пристигат в селото. 6 мъже от колонията се предствят на кмета Стамо Грудов и му казват, че искат пребиваването им да е свързано с разпространяването на идеите на Толстой. А те били свързани с мир, добро, ненасилие, творчеството на писателя. Кметът се уверява, че колонията е добронамерена и им отстъпва къща в центъра на Ясна поляна. Това била Димитърпехливановата къща, в която последователите на Толстой се помещават 2 години. Тук те си създават своя премитивна печатница, в която през 1907 година отпечатват първия брой на списание „Възраждане“, което изпращат на Лев Толстой. От това той искрено се впечатлява. Той пък им праща 11 свои непубликувани статии, които в Русия не му позволяват да бъдат отпечатани и за първи тук от Ясна поляна те се отпечатват. Освен това Толстой получава 105 писма от кореспонденцията си с колонията. Един от основателите Христо Досев лично на два пъти посещата Лев. После се жени за дъщерята на приятел наТолстой.

През 1908 кметът на селото Стамо Грудов  е притегнат от властта и моли колонията да напусне селото. Причината била, че в много от статиите си Лев засяга темата за против смъртното наказание, против военна служба. В статиите се допирали точки, които били против Законите в България.

Към днешна дата интересът към музея от страна на руснаци е изключително голям. Те били възхитени от това, че в приморското село имало частица от тяхната култура.