Изпълнителната агенция по околна среда към МОСВ се готви да даде под масата 3.5 млн лв на току-що регистрирана фирма, зад която стоят пловдивските “еколози” от “Зелени Балкани”. Огромната сума е предвидена за преброяване на делфините в български териториални води. За това алармират от националната асоциация „Българско Черноморие” и Гражданския комитет за борба с корупцията. 

Планирано е милионите да бъдат налети в учреденото само преди две седмици дружество с емблематичното име Обединение “Делфин”. Гражданско Сдружение за Борба с Корупцията призовава Главна прокуратура да се самосезира и да започне незабавно разследване. Днес 30 юли от 9.30 часа ще се проведе договарянето с Обединение “Делфин”. Срещата е в Изпълнителна агенция по околна среда, гр. София, бул. „Цар Борис ІІІ”, ст. 105.  Очаква се още днес да бъде подписан и договорът за усвояване на 3.5 млн лв.  

На 01.03.2013 г. Изпълнителната агенция по околна среда обявява процедура за обществена поръчка – „Избор на изпълнител за теренни наблюдения на китоподобните Tursiops truncatus, Phocoena phocoena и Delphinus delphis в българската изключителна икономическа зона в Черно море“. Проектът е на стойност 2 900 000 без ДДС. Оказва се, че в законния срок не се явява нито един кандидат и поръчката е прекратена.
На 28.05.2013г. Изпълнителната агенция обявява втора процедура за обществена поръчка по ЗОП. Явява се само един кандидат, който е известен само на Агенцията. Той е отхвърлен с мотива, че има непълноти в документацията. Идва най-интересната и най-загадъчна част в процедурата, под формата на  „поканата за участие в договаряне без обявление по реда на ЗОП“.


Право на Агенцията е да покани този, когото сметне за най-подходящ. Оказва се, че „най-правилният“ кандидат е пръкналото се само два дни по-рано Обединение “Делфин”. Въпросният субект е регистриран официално по ЕИК на 15.07.2013г., а решението на Агенцията да го покани идва на 17.07.2013 г. Новоучреденото Обединение „Делфин“ е регистрирано в гр. Пловдив на адреса на „Зелени Балкани“ и в него участват:
• „Екологичен център“ ЕООД  с дял 34,5%
• Сдружение „Зелени Балкани“  с дял 0,5%
• Асоциация институт Тетис – Италия с дял 65%
Интересното е, че „Екологичен център“ ЕООД е 100% собственост на „Зелени Балкани“ и е регистрирано на същия адрес.


Логичният въпрос е: Как Изпълнителната агенцията по околна среда само
за два дни узна за съществуването на обединение „Делфин“ и го оцени като най- благонадежден партньор и единствен компетентен орган по въпроса с броенето на делфините? Или в тази структура на МОСВ работят ясновидци?
Настояваме тази съмнителна процедура да бъде незабавно спряна и да се потърси компетентното мнение на БАН като институция.


Обръщаме се и към политиците с въпрос: Новите

управляващи като бившите ли са, бившите като новите ли са или всички … правят една работа в едно гърне???
Реформаторският блок десен ли е, ляв ли е или само между другото включва структури на съмнителни еколози, които умират от мерак да преброят делфините срещу скромната сума от 3.5 млн лв., при това с пловдивски адрес!
ГСБК иска да разбере: Законна ли е кражбата в България, Законът ли е крадлив или просто в държавните агенции са станали ясновидци?

 

Откритата процедура по Закона за обществени поръчки е била обявена на 01.03.2013 г., но не се явява нито един кандидат.

Логично, Служебното правителство е иницирало действия да се изпрати покана за изпълнение на поръчката към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българската академия на науките. Заради съгласувателни процедури Поканата е изпратена на чак на 28 май.

Но с идването на правителството на БСП и ДПС, на 29 май, за министър на екологията е назначена Искра Михайлова-Копарова и поканата е прекратена без обяснение. Така Българската академия на науките лишена от възможноста да изпълни проекта за 3 млн. лева. 

На 17 юли е изпратена покана за “Договаряне без обявление” на Обединение "Делфини", което включва "Екологичен център" ЕООД с капитал от 100лв., което е 100% собственост на "Зелени Балкани" и италианската фирма Тетис, която е изпълнявала проект в Гърция. (Гърция стана печално известна с нарушенията и кражбите на европейските фондове)

Основните мерки за опазването на видовете в Черно море в последните години са по инициатива на научния институт АКОБАМС (със седалище в Монако), един от най-големите защитници на делфините. У нас организациите, работещи по въпроса, са Институтът по рибни ресурси, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания и Институтът по океанология във Варна. Но нито една от тези организации не е поканена от ведомството откакто министър Михайлова го оглавява. 

17 млн. лв. не стигат на БАН, обяви в края на юли академик Воденичаров, но Институтите на БАН спешно са извадени от поканите да участват в тази действително необходима дейност. А поръчката за делфините - възложена директно на специалистите по Балканите.

Кои са Обединение "Делфини" и защо печелят договор за 3 000 000 лева ДВА дни след като ги регистрират?

На посочените телефони за контакт на Обединение "Делфини", "Екологичен център" и "Зелени балкани", които имат адрес за кореспонденция  гр. Пловдив, ул "Скопие" 1, офис 10, Димитър Попов е управител на повечето фирми около "Зелени Балкани". Като управител на "Зелени Балкани" в АПИС излиза и името на Тома Белев.

Снимка:news.unabg.org