Кметът на Столична община и Граждански съвет за контрол на пътните ремонти стартираха преговори за подписване на споразумение за граждански мониторинг върху качеството на извършваните улични ремонти в София.
Споразумението ще осигури предоставяне от страна на Столична община на информация по проблемите на града, свързани с уличните ремонти, а именно: състояние на пътната настилка; планирани ремонтни дейности; изпълнители на пътно – ремонтните дейности; технологични параметри, срок за изпълнение на ремонтните дейности.
Представители на Гражданския съвет ще осъществяват текущ контрол, като по техен избор ще присъстват на извършваните ремонтни дейности, ще взимат проби от вложените материали, ще следят за спазване на технолологичния процес и договорените дейности. Гражданският съвет своевременно ще информира кмета на Столична община за констатирани нередности, неизпълнение на договорни задължения и други нарушения от страна на отговорните длъжностни лица и изпълнители. Ще се организира и контролира дейността на звено за аварийни ремонти на опасни участъци от пътната мрежа, неотстранени в рамките на 24 часа от
фирмите-оператори.
Гражданският съвет за контрол върху уличните ремонти се координира от Обединени сдружения за граждански контрол с председател Цветан Ночев, гражданско сдружение „Младост” с председател Георги Христов, Българска асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи с председател Владимир Тодоров, Иван Димитров – председател на Сдружение „Независим Обществен Контрол”, Антон Тодоров – председател на инициативен комитет “Надежда”, Любомир Кузманов – председател на инициативен комитет „Люлин”, Дончо Иванов – председател на сдружение „Хармония” и национален координатор на Коалиция за устойчиво развитие, инж. Руслан Семерджиев – консултант по инфраструктурни проекти и строителство, Михаил Михалев – председател на инициативен комитет „Дружба”, Трайчо Петров - председател на сдружение “Граждани за Илинден”.
По време на преговорите от страна на гражданските сдружения беше поставен въпроса защо Столична община не търси компенсация от застрахователните компании за застраховани обекти на общината, разрушени при пътно-транспортни произшествия. Столична община все още не е дала отговор на гражданското питане.