Министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов даде подробно обяснение за историята на скандалната сделка с дюните край Несебър. Публикуваме изказването му без редакторска намеса:
Инициативата започва с писмо от Националното управление по горите през 2007 г., тогава в състава на Министерство на земеделието и горите. Те пишат едно писмо, с което искат предварително съгласуване за изключване на този терен от Горския фонд. Получават становище на РИОСВ- Бургас и съответно на базата на това становище и на тяхното искане, инж. Мандулева, в качеството си на кмет на Община Несебър, издава заповед и одобрява ПУП (подробния устройствен план), в който този терен става урбанизирана територия. Следва акт на Държавната агенция по горите 2008 г., с която заповед тогавашния председател доц. Стефан Юруков този терен окончателно е изваден от Държавния горски фонд. Тази заповед може да бъде обжалвана в 14 дневен срок, но не е направено това, нито по отношение на Юруков, нито по отношение заповедта на инж. Мандулев, нито по отношение на РИОСВ. Т.е. изпуснати са онези срокове, които може да се обжалват. Затова влизайки тя в сила, след онзи акт 2008 г. това престава да бъде Държавен
горски фонд. Тогава инвеститорът е пожелал да го купи, плаща таксата и така се финализира сделката 2012 г.
Когато преписката стига до зам.-министър Боянова, тя вижда пред себе си една скица и документи, в които никъде не пише дюна. Ето я скицата, ай ся ми кажете къде виждате дюна, къде виждате море?!
Затова природозащитните организации поискаха промяна в ЗУТ, която да им даде да участват в приемането на ПУП. Има инициатива всички дюни да бъдат описани, но в този момент 2008 г. те не са подадени като такива. Към този момент това не са дюни. Никой не е дал доказателства в тази посока и ние започваме да ги търсим. Очаквам представители на неправителствените организации да дадат тези доказателства, научни разбира се.
Единственият начин да бъде развалена тази сделка е през съд. Защото сроковете за административна отмяна на тези актове са изтекли. Инициативата за съдебна отмяна може да дойде от неправителствена организация или от самото министерство, може да дойде и от министерство на екологията, защото ако се окаже, че са дюни те вече са в юрисдикцията на Министертво на околната среда и водите. Съдебната сага няма да е лесна и няма да е кратка.