Медийната среда оказва влияние за зачестилите самоубийства, смята д-р Пламен Димитров- председател на УС на Дружеството на психолозите в България. „Хората стават бързо свидетели на едни неща, които остават дълго време скрити за обществото. Това са тези екзистенциални(съществуващи) действия, имащи  социално послание през последните месеци. За съжаление медийната среда, която съществува в момента, може да окаже заразно въздействие“, отчита Димитров.  

Повечето подобни случаи се отразяват само на повърхностно ниво. Смисълът на събитийността в медийните комуникации трябва да бъде последван от нещо. Трябва да има обществени дискусии, които хората да водят, срещи със специалисти, консултиране, търсене на решения и съвместност. Това ще помогне за по-доброто влияние върху

политиките, отчита психологът.

Относно зачестилите самозапалвания и опити за самоубийства, д-р Димитров споделя, че човек за разлика от животните има повече инстинкт за самосъхранение и възпроизводство, има свободна воля. Дори тази свободна воля той може да я прояви във времена, в които изпитва неспособност да се справи със загуба на връзка с другите. Много е сложна динамиката на суицида, смята психологът.

Според него едно събитие само по себе си не приключва със себе си. Приключва с онези действия, които хората предприемат, за да осмислят, преосмислят и евентуално да преработят начина, по който това събитие да се повтаря. „Имаме много голяма потребност от обществена и медийна рефлексивност, а не ситуативност и сензационност“, категоричен е Димитров.