Крупните арендатори изхвърлят по-дребните от бизнеса като предлагат нереално висока рента и това е практика, която продължава с години, коментира пред Gramofona.com Теодор Иванов. Той обработва около 9 хил. дка в землището на Карнобат.
Според него основният проблем на българските зърнопроизводители е нелоялната конкурнеция. "Олиграхичните фирми с над 100 хил. дка завземат нови земи без правно основание, за да се възползват от европейските субсидии", смята Иванов. Според него реалната цена за рента на декар обработваема площ не надхвърля 30 лв. Крупни зърнопроизводители обаче предлагали и цена от 50 лв. за декар.
Според Теодор Иванов ползвателите на рента няма
да получат обещаните пари, защото сумата е нереална. Единственото, което ще се случи е по-дребните производители да бъдат изхвърлени от бизнеса. "Така хората, които реално внасят пари в държавата няма да имат възможност да обработват земите", коментира още Иванов.
В момента средствата за земеделие, които Европа отпуска отиват в малка част от родните земеделци. Само прреди дни евродепутатът Ивайло Калфин обясни, че около 6% от хората, занимаващи се със земеделие в България, усвояват близо 80% от евросубсидиите.
В момента се обсъжда вариант за налагане на таван при субсидиите. Предложението на Бургаската асоциация е, Европа да субсидира до 15 хил. дка площ.
xax debeliq iska i toi da sa nalapa kolkoto moje poveche i zatova nedovolstva