Вече трета поредна година се отчита устойчива тенденция за намаляване общия брой нарушения, включително в сферата на туризма. Ако в предишни периоди в десет и повече процента от случаите при извършените проверки са се констатирали несъответствия, то сега е налице снижаване на този процент. От Комисията за защита на потребителите (КЗП) са уверени, че това е резултат както на активния контрол, осъществяван от комисията така и от превантивната й дейност.

Това бе съобщено от председателя на КЗП Димитър Маргаритов на пресконференция на 30 август 2016 г. в БТА, на която институцията представи своя анализ от извършените проверки през активния туристически сезон.  

От началото на лятото комисията е извършила над 6000 проверки на територията на цялата страна, като по Черноморието са повече от 3000. Маргаритов подчерта, че през лятото контролът върху качеството на туристическия продукт се разпростира върху територията на цялата страна, тъй като не малко от гражданите избират да почиват на планина или на места, където се предоставя друг вид туризъм.
 
„Обобщените резултати показват, че вече само в 6 до 8% от случаите се констатират нарушения. Най-често те са свързани с липсата на важна информация или предоставянето на заблуждаваща такава при предлагането на услуги в заведения или хотели, в менютата, както и в търговската мрежа по отношение на цените на стоките при промоции”, обясни Маргаритов.

В анализа на комисията се подчертава, че борбата с опасните стоки е нейна основна задача не само през летния сезон. По данни от изнесената статистика на Европейската комисия за миналата година България е на пето място по активност в борбата тях в ЕС.

От началото на годината КЗП е забранила над 80 вида опасни стоки, сред които са както летни артикули, така също детски облекла, стоки за бита и др. Временно е спряно и предоставянето на места на две опасни услуги - батут и водни пързалки в аквапарк, поради конструктивни рискове и липса на необходимите документи.

През летния сезон са взети множество проби на алкохолни напитки, които се предлагат в рамките на олинклузив и нощните заведения. В четири от тях са констатирани отклонения.

„В два от случаите става въпрос за чисто разреждане на алкохола, а в другите два – за проблеми, които са свързани със самото производство на съответната спиртна напитка, като тя или като градус не отговоря на това, за което се продава, или пък съдържа различен тип вещества, извън установените със стандартите норми. Във всички тези случаи обаче няма опасност за живота и здравето на потребителите”, категоричен е Маргаритов.

През 2016 г. комисията отчита съществен ръст на туристите. По първоначални данни той е около 20% спрямо предходни периоди. КЗП е уверена, че за да се задържи той и това да се превърне в устойчива тенденция от

съществено значение е нейният контрол и превантивна дейност да са целогодишни, да водят към повишаване качеството и асортимента на предлагания туристически продукт.

„Временните приемни, които традиционно разкриваме през лятото по морето и през зимата в планинските ни курорти, предоставят информация на туристите за правата им и същевременно дават възможност по най-бърз начин да се извърши проверка при подаден сигнал”, посочи на пресконференцията Константин Арабаджиев, член на КЗП.

От началото на годината в КЗП са постъпили над 13 000 жалби и сигнали от граждани. Смята се, че до края на 2016 г. те ще станат около 26 000. Според комисията „това е свидетелство, че все повече хора се обръщат към нас с различни проблеми и запитвания, които те имат в битността си на потребители. А това означава, че сме търсени и доверието към институцията се повишава. В около 70% от случаите ние сме успели да помогнем на потребителите и казусите са решени в тяхна полза”, посочи Маргаритов.

Отчита се, че около 40% жалбите и сигналите продължават да бъдат в сферата на телекомуникациите и телекомуникационните услуги.

„Ние опитваме и чрез забрана на нелоялни практики, и чрез налагане на санкции да извършваме съществени пробиви по отношение на натрупани през годините порочни практики от тези търговци. Успяхме почти изцяло да намерим справедливото решение за потребителите, които са се обвързали с дългосрочни договори при желанието им да ги прекратят предсрочно”, коментира председателят на КЗП.

Около 20% от жалбите и сигналите са за рекламации на битови електроуреди и нелоялни практики в търговската мрежа, като повече от 10% от тях пък касаят онлайн търговията. „ Ние смятаме, че това е изключително важен сегмент и той трябва да бъде наблюдаван специално. Нещо повече, засилва се и ролята на социалните мрежи. Чрез тях потребителите имат възможност да влязат в търговски взаимоотношения, което улеснява избора им, спестява им време, дава им и други възможности, но тази дейност крие своите рискове”, обясни Маргаритов.


В анализа на комисията е посочено, че важен акцент в контролната дейност през тази есен ще бъдат проверките при продажбата на облекла и принадлежности за учениците. Инспекторите ще следят за опасни стоки и подвеждащи послания при продажбата на дрехи, обувки, раници и други пособия.

Във фокуса от КЗП ще продължат да бъдат и финансовите услуги, предоставяни от разстояние. Основен акцент в проверките ще бъдат наличието на пълна и вярна преддоговорна информация, включително и правото на потребителя да се откаже от договора в 14-дневен срок след сключването му, без да дължи обезщетения и неустойки. Ще се проверява и предоставянето на ипотечни кредити, тъй като вече има нов закон, който урежда тази материя.

Източник: КЗП

Снимка: pik.bg