707 лв. е средната работна заплата в Бургаска област, сочат данни на КНСБ. Високата заплата обаче не трябва да е повод за радост, уточниха от синдиката. Колкото е по-ниска заетостта в даден регион, толкова е по-висока средната заплата там. Областта ни се нарежда на 6-то място в страната по този показател.

Почти половината българи в страната преживяват с доход до 310 лв. на член от семейството. Става въпрос за 3,4 млн души. Под прага на бедността, с доход до 216 лв. пък са 1,6 млн българи, изчислиха от КНСБ. 2264 лв. е издръжката на едно четиричленно българско семейство през месец март.

Синдикалистите са изготвили мемурандум за развитието на страната, който представят пред всички политически сили.

Приходите остават приоритет №1 за КНСБ. Към2017 год. минималната работна заплата трябва да стигне до 50% от средната работна запла, заяви в Бургас вицепрезидентът на синдиката Николай Ненков. Не

по-малко от 25% реален ръст пък трябва да отбележи средната работна заплата в края на мандата на следващото управление. Това означава, че годишно заплатата в страната трябва да нараства с 10%.

Ниво от 71% пък трябва за достигне заетостта след 4 години. КНСБ иска и създаването на Агенция за стимулиране на износа. "Износът е двигателят на икономиката, а в последните години бележим спад заради свитите европейски пазари. Страната ни трябва да се преориентира към пазарите извън Европейския съюз", отчете Ненков.

Други от акцентите в програмата на КНСБ са връщането на прогресивния данък и семейното подоходно облагане. Задължително трябва да има и необлагаем минимум, категорични са от синдиката. Държавата пък от своя страна трябва да започне да се разплаща редовно към фирмите. Само невърнатия ДДС в момента е 300 млн. лв. Отделно държавата дължи на бизнеса и други 280 млн. лв. по различни обществени поръчки.


 

 

Снимка: darikfinance.bg