Евентуално „замразяване“ на европроектите след падане на правителството хвърли в смут кметове от Бургаския регион. Всеки един проект е свързан с обществена поръчка и спазване на срокове. Градоначалниците са притеснени, тъй като много от общините разчитат на средства от оперативните програми. „Като част от цялото и аз имам известни тревоги относно реализацията на проектите“, заяви пред Gramofona.com приморският кмет Димитър Германов.
Той обясни, че в момента от морската община стартира „Интегриран инвестиционен проект във водния сектор на агломерация Приморско-Китен”. Проектът има няколко важни цели, които ще допринесат не само за опазване на чистота на морето, но и за благоустрояване жизнената среда на местните хора. Едно от направленията е реконструкция, модернизация и разширение на съществуващата пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) – Китен.
„Разбира се, че се притеснявам. В сегашната ситуация, в която се намиране, не знам кой ще подписва договори“, с тревога заяви кметът на община Камено Стефан Бонев. Той обясни, че общината има спечелен проект за подобряване на енергийната ефективност на детски градини и училища. „Още преди 20 дни от Министерството на регионалното развитие и благоустройството/МРРБ/ ни уведомиха, че предстои подписване на договора. Дали ще се подшише обаче, не знам?“, уточни Бонев. Той е на мнение, че въпреки политическата ситуация в страната, както и смяната на правителството, животът все пак трябва да продължи.
За разлика от колегите си поморийският градоначалник Иван Алексиев сподели, че не изпитва
притеснения. „Ние продължаваме да работим. В крайна сметка ще има министри в служебното правителство, които ще си свършат работата. Ние сме институции, които трябва да продължат дейността си, въпреки създалата се ситуация“, обясни Алексиев. Той спомена също, че е много важно в момента координаторите на общините да запазят разума си.
„Тези проекти, които са спечелени, няма как да бъдат спрени. Проектите продължават!“, отсече Васил Едрев, кмет на община Айтос. По думите му под въпрос е това дали във времето ще се отвори възможност за кандидатстване по нов проект.
„Силно съм обезпокоен относно два наши проекта. Първият е за изграждане на регионално депо за твърди и битови отпадъци. Стойността му е 6,5 млн. лв. Проектът е одобрен, договорът е подписан, в момента сме в процедура по избор на строител. Все още чакаме авансовото плащане. Срокът е 6 месеца, а вече три минаха“, разказа кметът на община Малко Търново Илиян Янчев.
Притесненията на градоначалника идват от това, че в сегашния хаос, ако министрите не подпишат, има вероятност да се изтърве срока по проекта. Според Янчев това води не само до пропадането му, но и до финансови санкции. „Те са 20 %. Ако приемем, че на 6 млн. лв. ни глобят с 5 %, ние фалираме. Не бива тези европроекти да пропаднат заради хаоса в държавата“, с тревога обясни кметът. Другият проект, по който общината работи също е много важен. Свързан е с голям ремонт на болницата в града. Проектът е на стойност около 950 хил. лв. Медицинското заведение се нуждае от външен и вътрешен ремонт, оборудване с медицинска апаратура и нова линейка.
Снимка:Архив