Изкуствено надуваме пара в свирката, бе коментарът на кмета на община Царево Георги Лапчев след срещата с природозащитници по-рано днес. Лапчев излезе от залата на областна управа и заяви пред Gramofona.com, че ако е знаел, че така ще премине дискусията, изобщо е нямало  да дойде. „Не ми хареса това, че бе обявено да се коментира плана на управление на парк „Странджа“, а всъщност се говори за Общия устройствен план на общината“, обясни кметът.

Според него Черноморието не е Странджа и близо 60 % от общината е заета от територията на парка. Лапчев твърди, че  има населени места, които са в планината, а тяхното бъдеще и развитие е важна задача в общинската администрация.

„Тук видях готови разработки, които някой някога е правил, а третата страна-местните хора някой питал ли ги е дали са съгласни?  От 2 години се опитвам да изразя именно мнението на местните. А то е че, няма нито един жител в Царево, който да е съгласен да се презострои.

Чувал съм дори за бетонената стена между Царево и Резово, което е абсолютна лъжа.  Този план сигурно трябва да бъде коригиран, но факт е че дори в него няма бетонена стена между Царево и Резово“, обясни Лапчев.

По думите му в Странджа природозащитник е вече обидна дума, а местните хора не желаели да говорят с екозащитниците и ги приемали като врагове. Лапчев е на мнение, че тази симбиоза трябва да е по обратния начин.

„Най-големият парадокс е в това, че в годините когато е нямало ОУП, всички подробни устройствени планове така или иначе са се случвали на парче. Това пречи на всяка една община. Това е голям дефект и работата на парче е голям порок, а ОУП изчиства именно този порок“, допълни кметът. Според него има достатъчно бариери, които защитават Черноморието. Лапчев заяви още, че за общината е много по-лесно ако има екологична оценка. Без нея администрацията се допитва непрекъснато до Министерство на околната среда и водите.