„Киберпрестъпници масово източват пари чрез компютърни измами и мобилни телефони“. Това съобщи на семинар в НАП-Бургас Албена Спасова- председател на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследвания. Целта на семинара е да бъдат затвърдени и придобити нови знания в областта на борбата с измамите, извършени чрез употреба на информационни и комуникационни технологии. В обучението ще се покажат най-разпространените кибепрестъпни схеми в България. Ще бъде описан начините им на действие, както и предизвикателствата пред разследването и съдебното преследване на киберпрестъпленията.

 По думите на Спасова тенденцията за 2013 година са престъпления, които са свързани с употреба на мобилни устройства. Според нея това е така, защото те използват операционни системи, които не са защитени. По статистика най-разпространените зловредни кодове, които таргитират мобилните устройства са насочени към операционните системи на

Андроид.

Честа практика на киберизмамниците е да правят сайтове на утвърдени такива за продажба на услуги или набиране на работници за чужбина. По този начин престъпниците крадат личните данни на потребителите и източват милиони левове от обявени банкови сметки.

„Когато искаме да пазаруваме онлайн, трябва да сме изключително внимателни. Най-вече за продажбата на лекарства по интернет. Трябва да се знае, че големите фармацефтични компании не предлагат лекарства или други продукти по интернет. 100% от случаите са фалшиви медикаменти. От тях не само няма да получите необходимата помощ, която очаквате, но дори се стига до смъртни случаи. Често срещани подобни явления има както в Европа, така и други страни по света“, сподели Илона Кръстенякова, прокурор при ВКП, ръководител на сектор "Противодействие на престъпленията срещу интелектуалната собственост и компютърни престъпления".