Последните промени в Изборния кодекс, приети след разгорещени дебати и вето на президента Росен Плевнелиев преди лятната ваканция на Народното събрание, вече започнаха да създават проблеми. Посланиците на България в няколко държави са се сблъскали с разминаване между нашето и местното законодателство за срока, в който държавата ни трябва да обяви адресите на секциите на тяхна територия. За проблема сигнализира постоянният секретар на МВнР Василий Такев на заседание на парламентарната комисия за българите в чужбина. Такев уточни, че разминаването засяга страни с големи български общности, като Германия, Канада, Нова Зеландия. "Германия например изисква държавата, която смята да организира избори на нейна територия, да посочи адресите най-късно 60 дни преди вота. В българското законодателство срокът за ЦИК е 25 дни. Естествено, длъжни сме да се съобразим и затова на посланика ни в Берлин са дадени указания да впише 18 адреса, на които вече е гласувано", обясни Такев.

 

Външното министерство предвижда на предстоящите избори да използва по-активно офисите на почетните консули на България зад граница, както и представителствата ни в международни организации. Такев поясни, че новият кодекс е показал и друг дефект. "Какво да правим с изискването за откриване на до 35 секции в държава при наличие на минимум 60 искания за всяка секция, ако във въпросната държава се получат по 60 искания от 50 града? Решението къде да има и къде да няма секции ще трябва да се вземе еднолично от посланика, а то винаги ще бъде атакуемо", коментира постоянният секретар.

Той запита как да се действа той в град, от който дойдат 200 искания, но в него живеят 1000 българи, и в населено място, от което дойдат 75 искания, но в него живеят 2000 българи.

 

От МВнР са дали задача на посланиците да направят прогноза за предполагаемата избирателна активност на 6 ноември, както и в кои страни се очаква да има повече искания за откриване на секции от максимално разрешения от кодекса. Отговорите показали, че лимитът от 35 секции може да се окаже недостатъчен в САЩ, Испания и Турция.

Автор: Светослав Спасов

Източник: segabg.com

Снимка: bgnes