Днес Българската православна църква почита паметта на Свети Пророк Илия. Чества се също деня на Илинденско-Преображенското въстание в България, който се празнува на 20 юли.

Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви ( на 20 юли ) като курбан за Св. Илия. Според народните вярвания ако на този ден гърми, орехите и лешниците ще бъдат кухи и изгнили. Народната традиция повелява на този ден да не се работи, за да не се разсърди Свети Илия, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките.

Важно е да се отбележи, че това поверие е чуждо на православната ни вяра и църква и е изцяло езическо. В православието Светиите се възприемат като горещи молитвени застъпници за народите и за отделните хора, като винаги предстоящи пред Светия Божи престол.

Свети Илия носи дъжд и влага, и закриля живота. Той е покровител на кожухари, самарджии и фурнаджии. На Илинден селските стопани правят молебени за дъжд.

На Илинден се правят курбани за здраве, организират се и големи общоселски събори и тържества.

Илинден се отбелязва като имен ден от носещите имената Илия, Илиян, Илин, Искра , Илина, Илияна, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка, Лина, Личо;Илонка.

Снимка: ikonata.eu