24-годишният Валентин Саръев от Бургас е категоричен, че на първо място в страната трябва да се създаде механизъм между властта и хората. Завършилият право в Англия е един от предствителите на инициативния комитет на протестиращите в Бургас. „Идеята ни е да има обществени съвети към институциите като правителство, министерства, дори и на общинско ниво. Тези хора, кото ще участват в съветите, няма да имат реална власт в ръцете си. Те само ще дават съвети на институциите и ще изказват обратна връзка на хората. Ако пък хората не са съгласни ще излизат и ще защитават гражданските си права.
Идеята като цяло е да се сформира гражданско общество, което да бъде активно в живота на нацията и народните дела. Мисля, че този синтез между гражданите и управляващите ще помогне много. Представете си колко е трудно обикновеният гражданин да се свърже или да напише e-mail на някой политик“, разказа пред Gramofona.com Саръев. Младият мъж силно се надява нещо в България да се постигне. На мнение е, че хората трябва по някакъв начин, дори индиректно да оказват контрол върху решенията на управляващите. Не веднъж е казвал, че след 40 години България няма да я има на картата.
„С този демографски срив се върнахме на раждаемостта, която е след военна България 1945 година- по едно дете на семейство. Ние като култура ще изчезнем до 40-50 години“, мисли Валентин. Според него в България проблемите са страшно много. Бургазлията
смята, че трябва да бъдат свикани референдуми както за Конституцията, така и за хиляди други неща. Той например не може да си обясни факта, че от приватизационните сделки за злато, страната ни получава 1 % от него. Саръев определя този акт като голям срам в международната търговия. Дори спомена, че не си е представял такъв договор и в най-смелите си представи.
„Не мога да си представя какъв политик трябва да сложи подписа си на такава концесия. Всичко това се прави на тъмно. Чакайте сега, ние държава ли сме или компания, фирма? Тези неща могат да бъдат на тъмно между фирмите, там където шефът си решава какво ще подписва, без работниците му да знаят. Това е държава, изградена на основата на прозрачност, а не на тъмни и мътни сделки“, обясни бургазлията. Валентин е убеден, че трябва да живеем в демократична държава, въпреки че демокрацията изисква много жертви. „Демокрация може да има там, където корупцията в обществото е много ниска и там където обществото е образовано и знае за какво става въпрос, така че да не бъде лесно манипулирано.
В България може да има демокрация, но всичко зависи от нас. Всички държави са едни и същи –земя, земя, вода, вода. Хората са важни. Ако хората направят така, че да съществува демокрация, то тя ще съществува. Образователната система ще се двигне на крака, доходите ще се стабилизират и в този момент може да говорим вече за реална демокрация“, твърди правистът.