georgi_dimitrovGramofona.com стартира проект, насочен към кметовете в Бургаска област, които успяха да устоят на предизборните „удари под кръста” и запазиха своите „кметски крепости”. Тези твърди мъже са 5-тима: кметовете на Бургас, Созопол, Несебър, Карнобат и Сунгурларе. Те ще отговорят на 5 еднакви въпроса. Следва кметът на Карнобат. Георги Димитров е от малцината червени кметове в областта, които успяха да удържат градовете си. За втория тур от местните избори той дори поучи и подкрепата на ГЕРБ. Управляващите признаха добрата му работа и застанаха зад него на балотажа.

1.  Г-н Димитров, наложи ли се да „дърпате уши” след изборите, защото част от администрацията не е работила ефективно, докато бяхте в отпуска?

- Не. Нямаше груби прегрешения. Аз оставих на работа заместниците   си,  главният секретар на Общината. Те успяха да се справят и нямаме фатални забавяния на проекти.

2. Симеон Дянков иска да съкращава 15% от общинските администрации. От  БСП се възпротивиха и казаха, че местната власт не трябва да се пипа. Какво е мнението ви за това механично съкращаване- навсякъде ли трябва да е 15% и това няма ли да затрудни работата?

- И моето мнение е същото. Местната власт е тази, която определя как и с колко човека трябва да функционира. Съкращаването на хора в администрацията, съвсем естествено ще доведе и до съкращаването на дейности.

3. Имате ли вече виждане в кои сфери на администрацията можете да извършите съкращения? С кои свои подчинени бихте се разделили?

- Сега извършваме оптимизация. Например в селата, които са с по- 40- 50 жители   няма нужда от кметски наместници. Там ще обединяваме и един наместник ще отговаря за две села. Извършваме оптимизация и в Общинското предприятие. Законът ни позволява и ще съкратим част от работниците, на които работата и сезонна. През пролетта, когато имаме нужда от тях, отново ще ги върнем на работа. Но административното обслужване не трябва да се пипа.

4. Какво важно нещо ще успеете да реализирате до края на тази година?

- Работим по един много голям проект за реиновирането на Централната градска част. Ако сега дойдете в Карнобат ще видите, че всичко е разкопано. Даже днес на оперативка обсъждахме с колегите дали ще има елха, защото е направо кощунство да поставим една елха в центъра на разкопките. Поискал съм от фирмите- изпълнители на проекта да приключат колкото се може по- бързо тази част. Приключваме и финансовата година. Амбицията ни е да приключим годината с разплатени сметки, без дългове. Годината беше трудна, но аз я определям като нормална. Според мен следващата- 2012 година ще е много по- трудна. За съжаление тежкото предстои и при нас това вече се чувства. Ето ние започнахме с оптимизация на щатните бройки, БДЖ също и при нас това се чувства. Много предприятия имат затруднения. Ние сме малка община и ако 100 човека останат без работа- това се усеща.

5. Сега, като върнете лентата назад, коя е най-голямата ви гордост за изминалия кметски мандат?

- Карнобат е една от водещите общини по спечелени проекти. Горди сме, че успяхме на 90% да решим проблема с материалната база на училищата и детските градини. Очакваме през новата финансова година и детските градини в Карнобат да преминат на делегирани бюджети. В едно семейство първо се мисли за децата, после за родителите и на трето място остават екстрите. Ние, в община Карнобат вече направихме много за децата, обновени са сградите на учебните заведения. Мислим и за най- възрастните. Вече имаме 31 пенсионерски клуба. Инфраструктурата и канализацията е текуща дейност, която не вярвам че ще успея да свърша и през този мандат. Все пак в община Карнобат има над 400 км. улици и над 150 км. пътища. За тях трябва да се полагат грижи, но това изисква и много средства.