Стартира информационна кампания за либерализацията на електроенергийния пазар, която ще започне от 2016 г. Чрез тези пазари хората ще могат да избират сами доставчика си и да договарят с него цената на електроенергията, която ще получават. Целта е по този начин да се въведе конкуренция между производители и търговци. „Още от 2007 г. de jure българският пазар е либерализиран, но de facto това още не се е случило”, каза Александър Давидов началник на отдел „Енергийни пазари” към Министерство на енергетиката. Той допълни, че е необходимо реформиране на енергийния сектор и това е ново начало в енергетиката за нашата страна. „През март стартирахме такава процедура и от септември сме вече на свободния пазар на енергия. За последните два месеца, правейки съпоставка от предходни години, сме спестили 30-34 % от сметките за ток”, дадоха пример от Областна администрация Бургас.

Александър Йорданов от Комисията по енерго и водно регулиране каза, че потенциалните клиенти на свободните пазари ще имат правото сами да избират доставчика (търговеца) си на електроенергия. „Цената на тока съдържа няколко компонента. От тях тази на мрежата, фиксираното ДДС и акциза са константни. Само един компонент ще бъде променлив – цената на електроенергията. Тя ще може да се договаря с търговеца и евентуално при нея да има отстъпка”, обясни той.

Досега на едно място бяха генерацията, преноса и дистрибуцията на енергия. В момента се осъществява разпределение тези три дейности. В бъдеще пазарът на генерация ще бъде отворен, а относно дистрибуцията всеки клиент ще трябва да има право на избор. Единствено остава като естествен монопол преносът на енергията на висока и ниска енергия, защото е неефективно всеки да си изгражда собствена мрежа за пренос. Мрежата и преноса ще бъдат естествен монопол и ще подлежат на регулация, т.е. Комисията по регулация ще продължи да регулира цените им. „В момента обикновеният клиент заплаща 2 вида услуга, която получава: цена за енергия и цена за мрежа. Чрез либерализацията цената на стоката ще се определя на свободен принцип. Няма опасност клиентът да остане без захранване, ако доставчикът фалира”, увери Петър Костадинов от EVN.

 Има възможност потребителите да променят доставчиците си, както и да се откажат от либерализираните енергийни пазари. Например две дружества от София, които са били част от свободните енергийни пазари са се върнали към регулираните.

Целта на информационната кампания е да не се разпространява невярна информация сред хората за това каква е идеята на този тип свободни пазари на енергия. Тя се организира от Министерството на енергетиката, съвместно с КЕВР, БЕХ, Българската независима енергийна борса, ЕСО и електроразпределителните дружества. Те препоръчват хората да са внимателни, когато избират търговците. Потребителите трябва да проверят дали  са легитимни и имат лиценз.