Днес е Световният ден на съня. Отбелязва се от 2002 г. по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация.

Доказано е, че жените спят по 9 часа и 7 минути, а мъжете - минутка повече.

Рекордьор по продължителност на съня е лъвът – той спи повече от 19 часа. Котките  пък спят около 14 часа, предимно през деня. За мечките се знае – те проспиват цялата зима.

Специалистите са категорични – няма нищо по-здравословно за човека от пълноценния сън. От това – колко и как спим, зависи и нашата работоспособност, както и жизнения ни тонус. Именно затова проблемите на съня са в основата на редица  изследвания по цял свят.

Проучвания върху съня показват, че нуждата за сън е различна от човек до човек и варира между 4 и 11 часа на нощ.

Около 10% от населението се наспиват за 6,5 часа на нощ, докато 15% се нуждаят от повече от 9 часа.

Децата се нуждаят от повече сън, докато по-възрастните могат да минат и с по-малко. Географските фактори също играят важна роля. Ето защо хората, които живеят в планините по принцип спят повече от хората, живеещи край морето.  

И нещо любопитно – оказва се, че колкото по-малко и по-лошо спим, толкова повече пълнеем. Причината за това е, че липсата на сън влияе  на два хормона, свързани с апетита - грелин и лептин. Това са установили специaлисти от университетите Станфорд и Уисконсин. Други проучвания, отишли по-далеч, дори показват, че липсата на дълбок сън при подрастващите има траен ефект върху метаболизма и теглото им през целия им живот. Възрастните, които са спели лошо през младостта си,  имат проблеми по-късно в живота си с преработването на хранителни вещества и мазнини.

Снимка: thefabweb.com