Изключително успешно реализиране на първия етап от проекта „Изпълнение на иновативна социална програма за развитие на заети лица” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” отчитат в „Черноморско злато” АД.
След приключването на „Обучение за обучители”, при което от външен изпълнител са обучени 14 служители на възраст над 55 години с дългогодишен професионален опит в дружеството, от февруари започва серия от обучения на заети в производство. Обучителите ще предадат своя опит и знания на 163 млади колеги. Това ще стане в самия процес на работа в различните направления: „Ферментация на спиртни напитки и вино”, „Първично и вторично винопроизвоство”, Съвременни технологии в хранително-вкусовата промишленост”, Търговско майсторство при продажбата на вина и спиртни напитки”, „Дегустация и култура на виното”, „Поддръжка на технологично оборудване”, „Електромонтажни дейности” и „Ремонт на машини и апарати”.
Проектът, на стойност 54 092 лева е със срок 18 месеца. Продължителността му цели обучението по време на работа да обхване целия цикъл – от приемане на гроздето до бутилирането на виното, поясни ръководителят на проекта Димитър Грудов.
Ръководството на „Черноморско злато” АД провежда политика на насърчаване индивидуалното развитие на всеки един служител в синхрон със стратегията за развитие на предприятието и осъществяване на пълния му потенциал. Високият
професионализъм на кадрите, съчетан с тяхната личностна мотивация е предпоставка за качество на продукцията и удовлетворение от страна на потребителите – убедени са в дружеството.
Освен иновативната социална програма, която се финансира чрез Европейския социален фонд, „Черноморско злато” работи и по проект за подобряване условията на труд на работното място. През февруари започва и реиновиране на съществуващите битови помещения.
До момента предприятието е реализирало успешно още осем проекта по Европейски програми. За да се правят добри инвестиции в съвременни технологии най-разумно е да се ползват всички европейски програми, свързани с бранша, убеден е Димитър Грудов.
Чрез работата по настоящия проект „Черноморско злато” АД внася нови надграждащи елементи в обучителната си практика, която ще допринесе пряко за сформиране на трайни нагласи у служителите за прилагане принципите, заложени в Лисабонската стратегия на ЕС за „учене през целия живот”.
„Черноморско злато” АД има богата история и дългогодишни традиции. Започнало като винарска изба през 30-те години на 20 век, преименувано от „Винпром” през 1996 година, днес дружеството заема подобаващо място на световния пазар. 50% от годишния оборот на продукцията се реализира зад граница – Русия, Прибалтика, Германия, Полша, Япония, САЩ, Франция.
Ако търсим обаче прочутият в близкото минало поморийски коняк, няма да го намерим под същото име. След като Франция защитава названието „коняк”, напитката, произвеждана в „Черноморско злато” вече е под името бренди.