Частните куриерски фирми за една нощ се превърнаха от коректни данъкоплатци в длъжници и то с милиони към държавата хазна. Нещо повече, освен че трябва да плащат на държавата ДДС за пет години назад, те ще трябва и да повишат с 20% предоставяните от тях универсални пощенски услуги.

За какво става въпрос?

Според чл. 49 от Закона за ДДС доставката на универсална пощенска услуга е освободена от данък добавена стойност. За универсална пощенска услуга (УПУ) се смята „услуга, която се извършва постоянно в рамките на определено работно време с качество, отговарящо на нормативите по чл. 15, ал. 1, т. 7, на достъпни цени и възможност за ползването и от всеки потребител на територията на страната независимо от географското му местоположение.“ Това са писма, включително и препоръчани до 2 кг. и колети до 20 кг., които за разлика от другите пратки се доставят в срок от 3 дни и не се връчва лично на получателя, а в пощенската му кутия или в съответния офис на куриерската фирма.

Сега обаче се оказва, че данъчните правят нов прочит на законодателството и решават, че универсалната пощенска услуга, която се доставя от частните куриерски фирми всъщност не е освободена от ДДС. Любопитен момент е, че за новото тълкование на иначе ясно написания закон, фирмите са били уведомявани една по една, разказаха потърпевши пред Gramfona.com.

Другият любопитен момент е, че новата интерпретация на Закона не важи за „Български пощи“. Да, държавната фирма има социална функция, защото доставя писма и до най-отдалечените села и паланки. Но за това държавата ѝ плаща субсидия, която за миналата година е малко над 21 млн. лева.

Част от куриерските фирми вече са изпратили писмо НАП, финансовото министерство, Министерството на транспорта и Комисията за регулиране на съобщенията. В него те напомнят, че всички фирми получават 20-годишни лицензи и ежегодно предоставят исканата от тях информация. Според последния доклад на КРС приходите от универсални пощенски услуги възлизат на около 89 млн. лева, като основно те са били насочени към потребителите, а не корпоративните клиенти.

Анализът обхваща, както частните куриерски фирми, така и държавната „Български пощи“. Куриерските фирми плащат и лицензионна такса, която е 1,2% от годишните нетни приходи от извършваните според лиценза услуги. Плащат и всички останали данъци, които са им вменени по закон.

Всяка една от фирмите се проверява редовно, но до момента никой назад в годините не е бил уведомяван, че дължи ДДС за универсалната пощенска услуга, която предлага. За мнозина това е опит да се върне монополът на „Български пощи“, които в много отношения изостават от частните си конкуренти. За клиентите пък остава неприятната изненада, че от 15 май ще трябва да плащат по-скъпо, за да изпратят писмо или пратка на свой близък.