Бургазлии масово бягат към Айтос в почивните дни, съобщи пред Gramofona.com шефът на етнографския комплекс „Генгер“ Атанас Гергицов. Наред със старите занаятчийски работилници и изкусни майстори, атрактивното място разполага с малък хотел и ресторант. Точно тези хотелски стаи се пълнят в почивните дни от бургазлии. Резервациите се правят предварително и дори през студените зимни дни цели фамилии се изнасят за комплекса в подножието на парк „Славеева река“. В малкия хотел разполага с 8 стаии в битов стил. Но всяка от тях е обзаведена с кабелна телевизия, климатик и самостятелен санитарен възел. „Хора идват от цяла България. От другите градове София и Варна също има често посетители. Имаме сключени договори с руснаци и англичани, по точно с туроператори, които да водят групи тук. “, разказа Гергицов. В „Генгер“ посетителите могат да похапнат приготвено на място бяло сладко, кафе на пясък и да дегустират вина от региона.
„Също така на туристите предлагаме питка, направена тук на място в „Генгер“ от прясно замесено, както се казва живо тесто. Дори самите туристи имат избор сами да си направят питчици с нещо като
печат, който има „Генгер“, за да им остане за спомен“, обясни Гергицов.
В комплекса има алея на занаятите. Тук работи медникар-майстор, който е единственият в Източна България. Той прави медни изделия - джезвета и бакърчета от мед и калай. Дейност развиват потомците на стария род Орлови - грънчари, които са единствени в нашата област. В комплекса има шивачка, която извършва шивашки услуги, плетачка, която плете на една кука и прави много интересни плетива. Работи и кошничар, който прави кошници за пикник. От скоро е отворен музей, който показва бита на местното население през 18 век.
Пик на посетители тук има през летните месеци, макар комплекс „Генгер“ да работи целогодишно.
„Името генгер идва от един храст, който е разположен единствено в нашия айтовски край. Това е храст, който е защитен от закона, защото е много рядък вид. Понеже комплексът е разположен в подножието на айтоската планина, където храстът се намира, затова го кръстихме така“, обяснява Атанас Гергицов и историите му сякаш безкрайни. Може би затова хората бягат при всяка възможност от големия град и се потапят в друг свят, на миналото ни.