Сблъсъци между полицията и протестиращите станаха малко след 22 часа. Началото им беше поставено след като автобус, предвождан от кола на жандармерията, направи опит да пробият блокадата, съобщи Fakti.bg. 

Полицаи бутат с щитове протестиращи, които бяха налягали на жълтите павета. По този начин те се опитват да направят коридор за извеждане на депутати и министри от сградата. По автобуса полетяха камъни и бутилки. Бяха счупени две от неговите стъкла. Отвътре веднага се появиха полицейски щитове.

Към 22.30 часа автобусът беше изпочупен от протестиращите. Въпреки това той продължава да се движи метър по метър. В същото време полицията е отцепила района около парламента.

Междувременно към 22.45 г. се появиха слухове, че автобусът се опитва да се измъкне по друг път. Това предизвика смут сред протестиращите и позволи на автобуса да се измъкне. 

По последна информация в сградата на парламента се намират трима министри - финансовият Петър Чобанов, социалният Хасан Адемов и икономическият Драгомир Стойнев, както и 109 депутати, синдикати и журналисти.

Акцията започна след като към 22.04 часа полицаи с каски и шлемове проправят път сред протестиращите на коли на жандармерията и на автобуса, който тръгна от северния вход на Народното събрание с всички, които се намираха в сградата на парламента. Кордонът от полицаи изтласка протестиращите, струпани край загражденията, и ги раздели на две части - едната към храм-паметника "Ал. Невски", другата - към Синодалната палата.

Коли на жандармерията скриха видимостта на протестиращите към северния вход на Народното събрание, откъдето се бяха изведени депутатите. Протестиращите около сградата на Народното събрание продължават да скандират "Оставка", "Червени боклуци", "Арестувайте ги".

Акцията по изваждането на депутатите започна

след 22 часа, защото след този час протестите са забранени от закона. 

Парламентът остава обграден от протестиращите от всички страни.

Вечерта на 40-ия ден на протеста срещу кабинета на Пламен Орешарски започна с идеята за блокада на парламентарните комисия.

На ларгото пристигнаха няколко протестиращи на колела, като призовавах трупащите се още в началото граждани да се насочат направо към сградата на Народното събрание, където се провеждаше заседание на 3 парламентарни комисии.

Мобилните протестиращи обясниха, че на двата входа, от които депутатите могат да излязат, има по около 30 човека, което, по думите им, е недостатъчно и затова са дошли да събират още хора.

Идеята е народните представители, заседаващи в комисията, да не могат да си тръгнат, обясниха велопротестиращите.

В парламента заседават парламентарните комисии по бюджет и финанси, по икономическа политика и туризъм и по труда и социалната политика. Засилено е полицейското присъствие около сградата на Народното събрание. Поставени са метални ограждения. Зад тях през няколко метра има полиция. Движението по бул. „Цар Освободител” е нормално, обстановката е спокойна. 

Органите на реда не разрешиха на представителите на медиите, които отразяваха заседанието на парламентарните комисии за актуализацията на бюджета, да напуснат загражденията около сградата на Народното събрание заради блокадата от протестиращи в района.

Полицаите обясниха, че това се прави с цел безопасност, тъй като по думите им протестиращите не различават депутатите, чиновниците и журналистите. Заради това било по-добре журналистите да останат в сградата на парламента.

Кулоарите се изпълниха с депутати, представители на синдикатите и работодателите, както и журналисти, които не могат да си тръгнат.