Рамковото споразумение между СДС и ГЕРБ преди местните избори е добра идея, коментира в Бургас Петър Стоянов, който беше президент на България от 1997 до 2002 година.

„Аз вече не съм част от активната вътрешна политика. Така че, смятам, че на местни избори всяко споразумение, което е целесъобразно, с оглед интересите на гражданите, е добро“, каза Стоянов, който присъства на конференцията „30 години Свободна България“, организирана от Бургаската младежка организация на СДС.

„Доколкото разбирам, това споразумение е рамково, доста общо, на някои места ще се подкрепят взаимно, на някои места ще се подкрепят на втория тур. Мисля, че това не е лошо и че е добра идея“, добави той.

Петър Стоянов изнесе и лекция на тема „България и Европа 30 години след промените“.

„30 години след началото на прехода българското обществено мнение все още продължава да се лута и да търси пътя на България”, каза пред журналисти държавният глава на България в периода 1997-2002. Той отбеляза, че вижда как през последните години обикновено за членството на България в Европейския съюз се говори с числа и основно в материален смисъл.

„Благодарение на многото фондове, България получи един солиден тласък, получи финансова стабилност, тласъкът в нашата икономика също се дължи на тези фондове, както и новият вид на много български градове“, добави Стоянов. По думите му от 2007 до 2015 г. България е получила 21 млрд. евро от ЕС под различна форма, а вноските, които България е платила през този период са около 6 млрд. евро.

„Тук изниква въпросът дали това е максимумът, който ние бихме могли да получим от ЕС, но разбира се, че не е. Въпрос на подготовка и възможности е да защитиш по такъв начин проектите си, че да получиш още много повече.

Ако ние имахме административния капацитет и готовността да усвояваме в тези програми повече, отколкото усвояваме сега, сумата от 15 млрд. много лесно би могла да стане 30 млрд.”, заяви Стоянов. Той каза още, че за 2016 г. Гърция е усвоила 4.9 млрд. евро, а Румъния, която е два пъти по-голяма от Гърция, е усвоила 5.2 млрд. евро.

„Гърция, която е член на ЕС много преди ние и Румъния да станем членки, която има опит в усвояването на европейски пари с два пъти по-малко население, е усвоила почти толкова пари, колкото е усвоила Румъния, а България за 2016 г. е усвоила 2.7 млрд. евро“, допълни Петър Стоянов.

Източник: Банкер