Парламентът одобри окончателни промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с които се забранява разполагането на плажни принадлежности като палатки, чадъри, кърпи и шезлонги върху пясъчните дюни. При нарушение предвидените глоби са в размер от 500 до 1000 лв. Предвиждат се санкции и за паркиране или преминаване на автомобили през пясъчните образувания. Те ще от 1 000 до 3 000 лв., като може да се конфискува и имущество на стойност между 3 000 и 5 000 лв. Законът важи не само за плажните дюни, но и за тези в близост до крайбрежните зони.

По отношение на промените министърът на туризма Николина Ангелкова заяви, че министерството има капацитета да проверява всички пясъчни образувания и да отговори на всеки един подаден сигнал за нарушения. Тя увери, че всички дюни по морето са описани подробно в кадастралните карти, а мобилни групи от проверяващи ще извършват контролната дейност. По отношение на протестиращите организации, според които не всички видове дюни са включени в закона, Ангелкова подчерта, че е забранено строителството върху всички дюни, които са включени в Закона за защитените територии и са в защитена зона по „Натура 2000“.

Депутатите приеха и текстове, с които за първи път се регламентира дивото къмпингуване. С измененията се въвежда законова възможност извън територията на морските плажове и местата за официално къмпингуване да се създават зони, в които е разрешено временното разполагане на палатки, кемпери и каравани.

Вносителят на промените – народният представител от ВМРО Искрен Веселинов, посочи, че предстои да бъде изготвена наредба с правила за определяне на местата и регламентиране на глоби. Той обясни, че санкциите ще влязат в сила една година след определянето на местата за къмпингуване.

Законът предвижда още и в местата, които не се категоризират като къмпинги, да се разрешава поставянето на обекти за обслужване на отдиха и туризма без търговско предназначение като кътове за отдих, беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и други, които не представляват строителство.

От своя страна, министър Николина Ангелкова подчерта, че наредбата за определяне на местата за къмпингуване ще бъде изготвена от четири министерства – Министерството на туризма, МРРБ, МОСВ и МЗХГ, като до окончателното ѝ съставяне ще се води непрекъснат диалог с неправителствения сектор. Това трябва да се случи в рамките на 6 месеца.

Източник: Факти.бг