„Това, което липсва в България е връзката между университетите и бизнеса. Много е важно по време на следването на студентите, бизнесът да е по-активен към тях и да намира своите потенциални служителни още от студентската скамейка. По този начин ще може да им  се предложат  практики и стажове в бизнесорганизации и търговия, а това ще им помогне за намиране на работа след завършване“, заяви пред  журналисти д-р Андрей Ковачев, член на Европейския Парламент, ръководител на Българската делегация в Групата на ЕНП.

Той бе в Бургаски свободен университет/БСУ/, за да обсъди със студенти перспективите пред България за периода 2014-2020 г. „Имаме приоритетите, които сме заложили в програма „Европа 2020“. Като страна имаме какво да наваксваме, тъй като за голямо съжаление сме изостанали. Затова разчитаме много на европейската солидарност, за да може до 2020 най-накрая България да почувства, че е една европейска

страна. За тази цел трябва ефективно и пълно да използваме тази европейска солидарност. За нас е важно да има маскимално много средства в следващата финансова рамка“, обясни Ковачев. По думите му приоритетите за следващия програмен финансов период остават инвестиции в инфраструктурата, околна среда, подпомагане на малки и средни предприятия, инвестиции в научна и развойна дейност и образование.

Ковачев заяви още, че трябва да бъдат извършени 3 основни промени в новата финансова рамка. „Страните членки на ЕС не успяват на 100% да използват европейските средства. Затова те трябва да се използват средствата  максимално и гъвкаво. Другата промяна трябва да е свързана с ревизия на рамката по средата на периода, както и дебат на собствени ресурси. Тъй като в ЕС се плаща вноска, която формира бюджета, то тя трябва да се намали“, твърди д-р Ковачев. Той поясни, че септември месец е крайният срок, когато ЕС  трябва да каже „Да“ или „Не“ на финансовата рамка.