Македонските власти спряха български военни на границата
Бригаден генерал Андрей Боцев - заместник-главнокомандващ сухопътните сили, и полк. Николай Доцев не са могли да положат венец на военното гробище в Македония. От пресцентъра на Министерство на отбраната уточниха, че българските власти не са уведомили колегите си от Македония за посещението и това е била причината военните да бъдат спрени на границата.

В гробището в Ново село са погребани 71 български войници. От няколко години фондация Българска памет организира поклонение на

Българското военно гробище. Ето какво разказа за Дарик Милен Врабевски, председател на фондация „Българска памет".

„Доколкото знам има някакъв уведомителен режим, който не е спазен. От четири години организираме чествания на Деня на храбростта - 6 май, и заупокойна литургия с местни свещеници от Македония на военното гробище, което ние сме възстановили в Ново село, Македония.

Всеки път го правим заедно с местни хора. Има гости както от България, така и от Македония. Нещата си вървят много добре, както си минаха и днес. Всичко беше прекрасно, в дружеска, приятелска атмосфера. Имало е нещо, което не е спазено очевидно и което са хванали на границата".

източник: Dariknews.bg