ЕК

Критика в надеждността на програмите за бюджетна стабилизация в 14 страни изрази Европейската комисия (ЕК) вчера. Между страните се намира и името на България, съобщава агенция „Итар Тасс”.
Поглед в бюджетната политика е бил отправен към Великобритания, Ирландия, Германия, Австрия, Франция, Белгия, Холандия, Испания, Италия, Швеция, Словакия, България, Финландия, Естония. Съгласно общия анализ ЕК твърди, че правителствата на изброените страни са имали прекалено оптимистични прогнози по отношение на икономическия растеж.
„Като цяло, в четиринадесетте проверени програми се споменава прекалено добри прогнози за ръст, което означава, че бюджетните резултати могат да се окажат по-лоши от очакваното” – пише в становището, цитирано от агенцията.

В някои от случаите анализаторите на ЕК не са открили и детайлно разработени планове за практическите мерки по съкращаване на бюджетните разходи през тази и следващата година.

За България се казва:

В актуализираната конвергентна програма на България

се цели поддържането на стабилен бюджет, отражение на което са плановете за балансирани бюджети на държавната администрация, което се счита за подходящо при настоящата икономическа конюнктура и с оглед на необходимостта за поддържане на продължаващото коригиране на външните дисбаланси. След дефицит от 1,9 % от БВП през 2009 г., прогнозите са за балансиран бюджет за 2010 г. и за излишък от 0,1 % от БВП за 2011─2012 г. През 2010 г. цялостната фискална политика изглежда рестриктивна, през 2011 г. – в общи линии неутрална, а през 2012 г. – в известна степен експанзионистична. Очаква се предприетите мерки за фискално консолидиране и силната политическа воля за поддържане на фискална дисциплина частично да неутрализират риска от донякъде оптимистичните прогнози за растеж и събираемост на данъците. В програмата са заложени амбициозни структурни реформи за засилване на устойчивостта на публичните финанси, като същевременно се подкрепя икономическото възстановяване.Предвид необходимостта за осигуряване на устойчива конвергенция България се приканва да продължи да прилага стриктна фискална политика, както и да въведе планираните структурни реформи.