Само за 9 месеца в 6 български области майки са станали 836 момичета на възраст от 14 до 18 години. 24 пък са родилките, които нямат навършени 14 години. Това сочат данните на проверка, която Държавната агенция за закрила на детето е извършила. Проверени са общо 39 болници в София – град и областите София, Бургас, Варна, Враца, Пловдив и Русе.
В тези лечебни заведения са се родили около 50% от българчетата през изминалата година. Като тревожна тенденция се отбелязва, че 5% от родилките между 14 и 18 години са с второ раждане. Нито една от малолетните майки пък не е пожелала да изостави детето си. Непълнолетните родилки в повечето случаи също искат да се грижат за бебетата си.
При тях експертите наблюдават по-силна емоционална връзка с новороденото. Данните бяха представени в Бургас от изпълнителният директор на Агенцията Ева Жечева. Тя уточни също така, че много често болниците не подават сигнал за
случаите, при които родилката няма навършени 18 години.
За проверявания период сигналите за ранно раждане, които са подадени са 470. 243 пък са подадените сигнали за риск от изоставяне на децата. Най-често майките се отказват да отглеждат новородените си, тъй като нямат финансова възможност за това. Втората най-честа причина е нежеланата бременност, а веднага след нея се нарежда многодетността в семейството, допълни Ева Жечева.
Ранното раждане е проблем в световен мащаб, коментира още Ева Жечева. Данните на Световната здравна организация сочат, че годишно в света над 7 млн. тийнейджърки забременяват. 70 хиляди от тях умират заради усложнения по време на бремеността или раждането. България пък е на едно от челните места в ЕС по показател непълнолетни майки. Макар, че в повечето случаи се смята, че това е етнокултурен проблем, много често и етническите българки раждат преди да навършат 18 години.