Всяка година на 2 февруари отбелязваме Световния ден на влажните зони. На този ден през 1971 г. в иранския град Рамсар е подписана конвенцията за опазване на влажните зони. Животът е невъзможен без водата, а на планетата Земя тя се превръща във все по-ценен ресурс. Затова ООН обяви 2013 г. за Международна година на сътрудничеството за опазване на водата. Общото количество вода на планетата Земя е 1,4 млд. кубични километра, като сладката вода е само 2,5 %, от които по-малко от 1 % е достъпна и пригодна за използване от природните екосистеми и хората. Това са 200 000 кубични километра сладка вода.
Днес повече от 2,5 милиарда души нямат достатъчно вода за своите ежедневни нужди. През последните 100 години разходът на сладка вода е нараснал в съотношение до 2 пъти по-голямо от ръстът на населението на планетата, което показва, че не нарастващото население, а по-скоро разточително ползване на водата е основната причина за проблемите, свързани с този природен ресурс.
Смисълът на Световния ден на влажните зони е да напомни за нуждата от грижа за водата на глобално, регионално и местно ниво. Всеки потребител на вода може да допринесе за опазването й с елементарни ежедневни стъпки, като например събира дъждовна вода, намалява потреблението на вода у дома или подкрепя опазването на влажна зона,
която се намира близо до мястото, където живее.
Мотото, под което отбелязваме Световния ден на влажните зони тази година е „Влажните зони съхраняват водата”.
В България има 11 влажни зони от световно значение. Това са местността Пода край Бургас, езерата Атанасовско, Бургаско (Вая), Сребърна, Дуранкулак, Шабла, Поморийското, комплекс Ропотамо, остров Ибиша, комплекс Беленски острови и карстовия комплекс Драгоманско блато.
Българско дружество за защита на птиците управлява защитена местност „Пода”, която е Рамсарско място. Тук, както и на още две такива места – Атанасовското езеро и Вая, се изпълняват редица дейности за опазване на влажните зони в рамките на един от най-мащабните проекти на дружеството – „Живот за Бургаските езера”.
Във връзка със Световния ден на влажните зони бургаският регионален исторически музей Бургас организира заедно с Българска фондация Биоразнообразие и РИО - Бургас ученически конкурс „Лагуната Атанасовско езеро”. В конкурса с проекти за картичка, дипляна, брошура и аудио-клип се включиха 159 ученици от Бургас и Карнобат.
Най-добрите проекти ще бъдат публикувани на сайтовете на Регионалния исторически музей и проект „Солта на живота” на Българска Фондация Биоразнообразие. Те ще бъдат използвани и в бъдещи рекламни брошури.