Въпреки, че не е обявен за национален празник, традицията повелява: на първи април никой не трябва да се сърди, ако го излъжат.  Това обаче трябва да се случи до обед.  Ако излъжете или ви излъжат по-късно, носи лош късмет...  Затова пък можем да се шегуваме на воля цял ден!  Само да не стане играчка – плачка...  При всички случаи обаче е препоръчително точно на първи април да не се иска увеличение на заплатата, или да се прави предложение за женитба... Някои могат да не го приемат като майтап...

И все пак – дали само у нас първи април е специален?

Една от версиите за началото на традицията да се шегуваме е свързана с Франция, по времето на Луи 14-ти и смяната на Юлианския календар с Григорианския. Тогава кралят издал закон, с който въвежда датата 1 април за начало на календарната година на мястото на 1 януари. Френските поданици се възпротивили и в знак на протест на следващата година изпратили новогодишни картички на 1 април. Законът не влязъл в сила, но изпращането на картички се запомнило като шега, свързана с датата 1 април. През следващите години французите продължили да измислят различни шеги, които се правели в този ден. В днешно време празникът е наречен "Априлска риба". Французите се опитват да закачат хартиена риба на гърба на жертвата, без да бъдат забелязани. Подобна шега се

прави и в Италия и  Шотландия.


Според други мнения, празникът на хумора се е родил в Англия през 1860 г. Английски джентълмени били поканени на тържествена церемония по „изкъпването на белите лъвове”, която трябвало да се проведе на 1 април. Англичаните не се усъмнили в странната церемония и завели и съпругите си на посоченото място. За тази шега се говорело дълго време след  това, а по-късно 1 април бил наречен Ден  на глупците.

В Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шеги се правят също само до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня получава псевдонима "Априлски глупчо". Във Франция, Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден.

Според фламандския обичай пък децата заключват  родителите си и ги пускали  само, когато получат обещание да им дадат лакомство.

В Полша този ден също е изпълнен с шеги и закачки. Дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден.  

В Германия и Австрия обаче смятат 1 април за нещастен ден, а хората, родени на този ден за хора без късмет. Според преданието в този ден бил роден Юда. Възрастните и децата обаче също се лъжели взаимно. Например, пращали се да изпълняват неизпълними заръки, като да купят от аптеката мас от комар.

 Снимка: kifla.bg