Корупция е посочена като основен фактор, който пречи за развитието на икономиката на страната.
Доклад на Европейската комисия за България за 2025 г.
Дружества с връзки в политиката е много по-вероятно да спечелят обществени поръчки
В 36% от поръчките има една оферта
Корупцията е сред основните пречки пред бизнеса и икономическото развитие на България, посочват от Европейската комисия в годишния доклад за страната ни, в който има препоръки относно икономическата, бюджетната, трудовата и структурната политика на страната ни.
“За да стане по-конкурентоспособна и да настигне по-бързо своите партньори от ЕС, България се нуждае от динамичен частен сектор, който се възползва от по-малко препятствия, еднакви условия на конкуренция и върховенството на закона. Предприятията в страната заявяват, че най-съществените пречки пред по-добрата бизнес среда са корупцията, честите промени в нормативната уредба, бюрокрацията и опорочените обществени поръчки”, пише в документа.
В българската система за възлагане на обществени поръчки липсва конкуренция, посочват от Европейската комисия (ЕК). От ЕК оценяват, че България е постигнала известен напредък в реформирането на своята регулаторна уредба в областта на обществените поръчки. Въпреки това, като част от реформите по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), големият и увеличаващ се дял на процедурите за възлагане на обществени поръчки с една оферта (36% през 2024 г.) и делът на процедурите на договаряне без предварително обявление продължават да предизвикват безпокойство.
“Рисковете от корупция при обществените поръчки остават големи. В резултат на това предприятията не желаят да участват, като изтъкват опорочени условия и оценки. Световната банка изчислява, че преодоляването на слабостите в процедурите за възлагане на обществени поръчки, включително неконкурентните практики и корупцията, потенциално би могло да спести около 5,3% от общата стойност на договорите, или приблизително 1,3 млрд. лв.”, пише в доклада за България.
Сред предприятията остава силно усещането, че корупцията е широко разпространена. 88% от дружествата считат корупцията за широко разпространена (средната стойност за ЕС е 65%), а 57% считат, че корупцията е проблем при извършването на стопанска дейност (средната стойност за ЕС е 36%), посочват от ЕК. Освен това едва 14% от дружествата са на мнение, че хората и предприятията, заловени за подкуп на висш служител, са получили подходящо наказание (средната стойност за ЕС е 31%). От ЕК уточняват, че България планира реформа за по-нататъшна борба с корупцията на всички равнища на публичната администрация, както и в съдебната система и системата на прокуратурата. Пълното изпълнение на тази реформа би спомогнало за решаването на тези проблеми и би подобрило усещането на предприятията по отношение на корупцията, пише в документа.
Пълния текст може да прочетете ТУК.
Автор: Стефан Кючуков
Източник: Труд news
Снимка: pixabay
Бизнес Юг е съвместен проект на Бургаската търговско-промишлена палата и информационен сайт Gramofona.com