Днес Европейската комисия представи план за действие за химическата промишленост с цел укрепване на конкурентоспособността и модернизацията на химическия отрасъл на ЕС. В плана се разглеждат основните предизвикателства пред отрасъла, а именно високите разходи за енергия, нелоялната конкуренция в световен мащаб и слабото търсене, като същевременно се насърчават инвестициите в иновации и устойчивост. Той е придружен от сборен пакет от мерки за опростяване в областта на химикалите — до момента това е шестият пакет, който Комисията представя в рамките на настоящия мандат — с цел по-нататъшно рационализиране и опростяване на ключово законодателство на ЕС в областта на химикалите, заедно с предложение за укрепване на управлението и финансовата устойчивост на Европейската агенция по химикали (ECHA).

В плана за действие се предлагат следните мерки:

  • Издръжливост и еднакви условия на конкуренция: В отговор на рисковете от закриване на производствен капацитет в отрасъла Комисията ще създаде съвместно с държавите членки и заинтересовани страни Алианс за химикалите от критично значение. Алиансът ще набележи производствените обекти от критично значение, които се нуждаят от политическа поддръжка, и ще се занимае с търговски проблеми като зависимостите и нарушаването на веригата на доставки. Комисията също така бързо ще приложи мерки за търговска защита, за да гарантира лоялна конкуренция, като същевременно разшири мониторинга на вноса на химикали чрез съществуващата работна група за наблюдение на вноса. Алиансът ще съгласува инвестиционните приоритети, ще координира проекти на ЕС и национални проекти, включително важни проекти от общоевропейски интерес (ВПОИ), и ще подкрепя производствени обекти от критично значение в ЕС с цел стимулиране на иновациите и регионалния растеж.

  • Енергия на достъпни цени и декарбонизация:  Комисията ще приложи скоростно Плана за действие за енергия на достъпни цени, за да спомогне за намаляване на високите разходи за енергия и суровини. С него бяха въведени ясни правила за водорода с малък въглероден отпечатък и ще се актуализират правилата за държавната помощ с цел намаляване на разходите за електроенергия за повече производители на химикали до края на годината. Планът също така насърчава използването на чисти източници на въглерод — от уловен въглероден диоксид, от биомаса и отпадъци — и подкрепя възобновяемите енергийни източници. Днес започна и обществена консултация относно усъвършенстването на химическото рециклиране.

Целия материал прочетете ТУК.

Източник: Европейска комисия

Снимка: pixabay

 

Бизнес Юг е съвместен проект на Бургаската търговско-промишлена палата и информационен сайт Gramofona.com