Плюсовете и минусите от приемането на еврото отдавна са сложени на везните и силно натежават плюсовете.

Това каза пред БНР Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), която тази година празнува своята 130-годишнина.

„Сред бизнеса в България винаги е имало 60 – 70% подкрепа за пълната интеграция на страната ни в ЕС с въвеждането на единната европейска валута – еврото. Това е втората по големина валута в света и приемането ѝ създава по-голяма стабилност“, обясни той.

По думите му трудности ще има, но те ще са в преходния период към евро, а след това ще е добро и за бизнеса, и за хората.

Симеонов изтъкна, че България е спазвала „желязна дисциплина“ като страна във валутен борд:

„За 10 години националните валути на страните Унгария, Румъния и Полша са се обезценили през обменния курс, като за Унгария обезценяването е с 43%, за Полша – 7,79%, за Румъния – над 18%. Това означава, че сега гражданите на тези страни могат да закупят евро с толкова процента по-малко, отколкото преди 10 години. Инфлацията за последните 3-4 години в същите тези страни, които ни се дават за пример, че не са в еврозоната и не бързат да влизат в нея, е двойно по-висока, отколкото в България. Държавният им дълг е също двойно по-голям от този на България. Дефицитът в платежния баланс е до два пъти повече в тези страни. … От 1997 г. досега обменният курс в България не се е променил, т.е. парите, които сме имали тогава, имат същата равностойност в евро и сега“.

Резервите, които задължително се държаха в БНБ, ще влязат в оборот, което е благо за всяка една икономика, която иска да се развива, подчерта председателят на БТПП.

Според него не е чудно, че ще има известно увеличение на цените преди приемането на еврото:

„Като проследим опита на страните, които преди нас са въвеждали еврото, инфлацията е била по-висока в годината преди еврото, отколкото в годината, когато е въведено, а година след това инфлацията отново е тръгнала нагоре. Т.е. очевидно е, че самото въвеждане на еврото не е най-влиятелният фактор за инфлацията в една страна“.

Ние сме призната пазарна икономика и това, което държавата би могла да направи по отношение на цените на стоките, е да даде достъп до приложения, които могат да сравняват цените, подчерта Цветан Симеонов:

„И да се купува само от там, където цените са най-ниски. Това ще бъде най-лесният начин да се притиснат онези бизнесмени, които сега потриват ръце и ще се опитат в мътната река да ловят риба. Трябва да се пазарува от онези магазини, където са най-ниски цените на сравними стоки“.

Източник: Инфобизнес

Бизнес Юг е съвместен проект на Бургаската търговско-промишлена палата и информационен сайт Gramofona.com