
Форумът беше организиран от евродепутата от ПП ГЕРБ Андрей Ковачев и се проведе в сградата на Европейския парламент. С нея беше дадена гласност на българската борба срещу комунизма в Европарламента и европейските институции, а чрез тях и сред европейската общност. На конференцията бяха поканени участници в съпротивата и репресирани лица, потърпевши от идеологията за омраза, заложена в концепцията на т.нар. „Диктатура на пролетариата" и постулатите за „Класовата борба".
„Българската съпротива и репресивните санкции на невинни хора от страна на комунистическия режим продължават да са непознати в Европа. Членството ни в Европейския съюз дава възможност не само на осмисляне на близкото минало в европейски контекст, но и
представлява реализация на мечтата на поколения българи, пострадали от комунистическите репресии", казват от Съюза на репресираните.
Възможно ли е обществото, което няма интерес към своето минало, да участва в стремежа на ЕС да наложи и защити глобалните стандарти за човешките права и достойнство? Това беше основния дебат, около който се концентрира дискусията на кръглата маса.
Конференцията се откри и ръководи от г-н Йежи Будек – председател на групата на ЕНП в Европейския парламент и г-н Жосеф Дол – председател на групата на ЕНП в Европейския парламент. Заключителните слова в края на конференцията бяха произнесени от д-р Ханс Пьотеринг - председател на Европейския парламент (2007-2009) и д-р Андрей Найденов – председател на Съюза на репресираните от комунистическия терор – Бургас и Николай Иванов – зам. председател на СРКТ-Бургас.
Този форум безусловно подчерта необходимостта от това да се поддържат спомените от миналото живи, тъй като не може да има помирение, без истина и памет.