проф. Ованес Мекенян Най-големите химични концерни в света работят с експертизата на бургаския учен проф. Ованес Мекенян – това става ясно от предаване на авторитетното радио „Дойче веле". То излъчи интервю с българския професор, който ръководи лабораторията по математична химия към Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров".

Неговата уникална експертиза, спасила живота на милиони опитни животни по света, е създадена през 80-те години на миналия век, информира радиото. Тя става актуална в средата на 90-те години, когато Европейският парламент задължава със закон всички производители на химически продукти да ги пререгистрират, като гарантират, че нямат токсични ефекти. За да изпълнят изискването, компаниите трябва да тестват милиони опитни животни, необходими им са скъпоструващи изследвания и много време. Европейското законодателство обаче позволява да се използват и алтернативни модели на проучване на токсичността. Тогава става ясно, че българският учен проф. Ованес Мекенян притежава софтуерен модел, създаден от неговия екип в неголяма университетска лаборатория на един български морски град, уточнява „Дойче веле".

В страните членки на ЕС, при експериментални тестове годишно се жертват близо 10 милиона животни. Икономическите и социални разходи за преодоляване само на един от известните токсични ефекти - кожната алергия, се оценява годишно на 29 милиарда евро. Високата цена на тези изследвания е

причината Европейският парламент да препоръча на производителите да използват теоретични модели за прогноза на токсичността, основани на компютърно симулиране. Водещият екип от учени, който поставя жалоните на световната наука в това направление, работи в лабораторията по математична химия, ръководена от проф. Мекенян.

Радиото се спира на уникалната експертиза на проф. Мекенян в прогнозиране на токсичността на химическите съединения чрез високо-технологични софтуерни продукти и математични модели. Интелектуалният продукт на бургаската лаборатория се ползва от най-големите индустриални химически компании като "Проктър и Гамбъл", "ЕксонМобил", "Юниливър", "Дюпонт", 3М, "Л'Ореал", "Дау-кемикъл". Софтуерните модели на проф. Мекенян се прилагат и за регулаторни цели по опазване на околната среда от Държавните агенции на САЩ, Канада, Дания и Япония.

Запитан дали получава признание за работата си, бургаският учен посочва, че компаниите просто са принудени да ползват експертизата му. На въпрос какво задържа него и екипа му в България, проф. Мекенян отговаря, че това не е само емоция. Аз смятам, че най-доброто място за реализация на моя труд е България. Ако бях останал в САЩ или на други места, аз щях да изпълнявам поръчки и задачи на други потребители срещу заплащане, изпълнявайки други идеи. А ние тук в България – с помощта на техните средства, успяхме да приложим нашите идеи - като реализация на сънищата, които навремето имахме, категоричен е проф. Ованес Мекенян.

Снимка: http://www.burgasinfo.com