В периода от 16 до 20 юни 2025 г. ученици от IX клас на ПГЧЕ „Васил Левски“ – гр. Бургас, с профил английски език /руски език, взеха участие в международен образователен младежки обмен по програма „Еразъм+“ в град Дюздже, Турция. Мобилността бе реализирана в рамките на целева група по изпълнение на Акредитация в сектор „Училищно образование“ (КД1), с номер на проекта 2024-1-BG01-KA121-SCH-000223178. Ръководител на групата беше Добринка Георгиева – старши преподавател по английски език.
Изпращащата организация – Профилирана гимназия за чужди езици „Васил Левски“, гр. Бургас осъществи мобилността в партньорство с приемащата организация Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Професионално-техническа гимназия в центъра на град Дюздже.
Основната цел на участието беше учениците да развият своите дигитални и езикови умения чрез практически семинари по 3D дизайн и печат, създаване на дигитални плакати и електронно портфолио.
В рамките на визитата бяха демонстрирани STEAM подходи в реална образователна среда, включително посещения на лаборатории, семинари по роботика и сесии с интерактивна дигитална маса. Освен образователния компонент, програмата включваше и културно-социални дейности, насърчаващи мултикултурна интеграция и развитие на социални връзки.
Първият ден, 16 юни, беше посветен на въведение в училищната среда, участие в час по модела CLIL (преподаване на предметно съдържание чрез английски език), запознаване с дигитални инструменти за електронно оценяване (Kahoot, Google Forms), както и участие в езиков семинар с елементи на турско-английски диалози.
На 17 юни учениците взеха участие в STEAM работилница с акцент върху 3D моделиране и дигитална креативност. Участниците създадоха собствени електронни портфолиа и плакати на тема „Еразъм“, прилагайки технологии в практически контекст.
На 18 юни се проведе културна екскурзия до столицата Анкара, с посещения на музеи и културни обекти. Учениците имаха възможност да се докоснат до историята на Турция, да развият умения за лично наблюдение, критическо мислене и осмисляне на европейски ценности.
Следващият ден – 19 юни – бе насочен към природното и историческо наследство на региона. Децата посетиха Акчакоджа и античния град Прусияс ад Хипиум, където научиха повече за географията и археологията на района. Дейностите насърчиха толерантността, социалната интеграция и работата в екип.
В последния ден от груповата мобилност се състоя церемония по оценяване и сертифициране на участниците. Учениците взеха участие в традиционни турски игри, работилница за фолклорни танци и финално културно събитие, организирано от партньорите. Всички получиха сертификати и Europass документи, официално удостоверяващи участието им.
Участието по програма „Еразъм+“ предостави на учениците изключително ценен личен и образователен опит. Освен практическите знания и умения, те развиха комуникативна и социална увереност, междукултурна чувствителност и усет за работа в международна среда. Този вид мобилности са силен инструмент за личностно развитие, който подготвя младите хора за бъдещата им реализация в един все по-глобализиран свят.