
Г-жо Стратиева, как започна т.нар. „организиран алкохолен туризъм” в Слънчев бряг, известен още и като bar crawl?
- Бих искала да отбележа, че понятието „алкохолен туризъм” не съществува в туристическата практика. Това може да бъде креатура на всяка друга прослойка, не и на туристическата. Организирани мероприятия с наименованието pub crawl или bar crawl има в цял свят. Тези мероприятия при нас съществуват от четири години, като преди това бяха младежките групи и тогава ги организираха за посещение на една определена дискотека. Но е безумие да се говори, че определени нации идват тук, за да прекарат почивката си в алкохолен делириум. С такова обидно отношение към клиента могат да се гордеят само „специалисти”, които не са виждали жив турист през живота си, а са се хванали да правят туризъм- нещо, от което нищо не разбират.
А не е ли странно така масово да идват младежи, за да се напият?
- Най-масовите потребители на туристически услуги в света са младежи и хора ог третата възраст, това са двете прослойки, които най-много пътуват. В «Слънчев бряг» има младежки туризъм, тъй като има много дискотеки. А дискотеките ги направиха собствениците на хотели. Построиха се дискотеки и туроператорите започнаха да търсят начини да предлагат това на своите клиенти. Така влязоха младежките фирми, а те в цял свят си имат сегмент, с адекватни за възрастовата група мероприятия, които предлагат.
Да не би да искате да кажете, че това е официално мероприятие или забавление?
- Този bar- crawl, тази обиколка на дискотеките, е включена даже по договор. Никой не ги води, за да ги напие. Ако в дискотеките се опитваха да ги напият с други цели , това е друга тема, но и това отдавна мина в историята, защото сега стремежът на основната част от работещите в сферата на туризма е да предложат такава услуга, която да върне утре отново клиента. Младежите са последните хора, които пречат. С какъв сегмент туристи да бъде осигурена добра заетост на този огромен комплекс, който практически е построен пак от същите собственици?! Има ли в
света 300 000 богати хора, които да посещават Слънчев бряг в продължение на 120 дни сезон?! Не мисля, че има такъв вариант. Тази леглова база може да се обезпечи със заетост само по два начина- с пенсионери или младежи като най-голям брой туристи.
Много почиващи обаче искат спокойствие и тишина. Има ли вариант според Вас да бъдат осигурени при наличието на шумни младежки групи?
- Според мен пенсионерите биха могли да идват в пред- и следсезона, когато температурите са умерени, поради спецификата на тяхното потребление- възрастните хора плащат ниски цени за основната услуга, но пък ползват много допълнителни услуги и балансът би могъл да бъде постигнат. По време на ваканциите в разгара на лятото трябва да идват младежи. Сега проблемите идват от хотелите в центъра на комплекса, в които сe настаняват смесено възрастни семейства и младежи. Собственици на хотели, които предлагат „Ол инклузив”, също са против тези кролове, те не са доволни, че младежите напускат хотелите им за забавления извън тях. А всъщност „Ол инклузив” в истинския смисъл не може да се осъществи в такива комплекси като „Слънчев бряг”, защото има много допълнително предлагане. Самата масовизация на системата „Ол инклузив” пък доведе до ниските цени и заниженото качество на предлаганата услуга.
Все пак жалбите и инцидентите с пияни туристи станаха прекалено много това лято. Как могат да съществуват паралелно покоят в туристическия комплекс и масовото напиване, на което, така или иначе, сме свидетели?
- Първо, като се информират адекватно клиентите от туроператорите за вида на предлаганите услуги в хотелския комплекс. Второ, като туроператори, хотелиери и ресторантьори заработят заедно за профилиране на различните райони на комплекса, според договарянето на хотелите и съществуващите заведения за развлечение. И трето, като се въведат ясни и реални правила за опазване на обществения ред и за контрола от страна на полицията. Тези правила трябва да бъдат съобразени преди всичко с факта, че «Слънчев бряг» е курортен комплекс, а не населено място. Задължително е и изграждането на отрезвител, както и осезаемо, но не агресивно полицейско присъствие. Когато има строги правила, всеки ги спазва, колкото и да е пиян. Вярно е, че «Слънчев бряг» е голям, но e и много хубав комплекс. За съжаление, няма друга нация в света, освен българската, която толкова много обижда клиентите си, на които разчита за развитието на основен отрасъл в икономиката на страната си.