
Корпоративният говорител на Google за Германия - Кай Обербек, потвърди тенденцията към увеличаване на цензурата, не само в страните от Източна Европа и Третия свят, но също така и в Западна Европа. „Исканията от страна на правителства и власти за предаване на потребителите и блокиране на уеб-сайтове, се увеличават!”, каза Обербек.
Авторът на идеята за създаването на единен Център, който да следи, анализира и предприема ефективни мерки срещу поставянето на медиите в зависимост – Ханс-Улрих Йоргс, инициира преди 2 години изработването на Европейската харта за Свободата на пресата, която дефинира основните права и задължения на медиите. Хартата е подписана до момента от 48 водещи редактори и журналисти в Европа, сред които, за съжаление, няма нито един от България. Биволъ е първата българска медия, която неопровержимо декларира, че се присъединява към този международен журналистически документ. Той е предназначен до Съвета на Европа и Европейската комисия, където се обсъжда клаузите й да залегнат в задължителните изисквания, които е длъжна да спазва всяка страна член на ЕС, с ранг на закон.
Това, което липсва, е орган, който да следи приложението на 10-те принципа на хартата и да ги налага в обществения живот. Такъв орган може да бъде именно Европейският Център за Свободата на печата. За реализирането на тази институция е откликнала Медийната фондация в Лайпциг и нейният жест е приет с ентусиазъм от урчедителите. Фондацията е уникална организация, пример за отдаденост към каузата за свобода на медиите. За да поощрява професионализма и смелостта в журналистиката, фондацията организира всяка година мониторинг на работата на известни журналисти по света. Специална комисия, съставена от видни общественици, интелектуалци и медийни специалисти, номинира около 25-30 журналисти от всички краища на планетата. От тях се избират след дебати и гласуване 3-ма, които биват тържествено награждавани в Лайпциг със статуетка, символизираща Свободата на човешкия дух и грамота в присъствието на най-висши представители на германското общество, както и делегати от целия свят. Лайпциг е избран да бъде седалище на бъдещия център, като град-родоначалник на публицистиката в Европа, а също като град на свободата, в който за пръв път започват процесите за обединение на Германия и разрушаване на Берлинската стена. Лайпциг има и важното предимство да бъде обединителна пресечна точка на Изтока със Запада. Освен това, такъв център се нуждае от силни партньори и изграждане на силна мрежа.
В хода на дебатите изкристализираха следните приоритети в дейността на бъдещия център. Центърът трябва да:
1. Използва политиката, така че свободата на пресата да придобие по-голямо значение в международните отношения.
2. Създаде добре защитена мрежа за журналисти, в която те могат да обменят идеи и да се грижат един за друг без страх от заплахи.
3. Сътрудничи тясно с вече съществуващи организации, за да се съсредоточат и генерират максимални енергия и сила.
Участниците също стигнаха до съгласие, че предварително условие за съществуването на такъв център, е устойчива финансова концепция.
Участниците оповестиха следното учредително изявление: "Ние, лауреатите и гостите на експертни дебати 2011 г. на лайпцигската Медиа Фондация, свикана по повод на 11-тото присъждане на "Награда за Свобода и Бъдеще на медиите” се обявяваме за основаването на Европейски център за Свобода на пресата (ECP), който трябва да бъде посветен на задачата да защитава журналистите на континента срещу цензурата и заплахи от всякакъв вид. Като град на свободата и медиите, Лайпциг ще бъде идеалното място."
Редколегията и екипът на Биволъ се присъединяват изцяло към изявлението и приветстват с нарочно писмо организаторите, пише един от редакторите на сайта за разследваща журналистика - бургаският журналист Асен Йорданов.