И вторият опит на жителите на с. Черни връх да се отделят от община Камено и да преминат към Бургас се оказа неуспешен. Съвсем малко не достигна, за да се признаят резултатите от вчерашния референдум. По закон, за да бъде легитимно едно допитване, избирателната активност не трябва да е по-ниска от тази на последните парламентарни избори.
Преди 4 години своя глас са дали 502-ма от жителите на Черни връх. Вчера това сториха 433-ма. От гласувалите, 395 са се обявили за отделянето на Черни връх от община Камено и преминаването му към община Бургас. 31 са били против, а недействителните бюлетини са 7.
69 гласа се оказаха недостатъчни, за да се признае референдумът. "Докато не се промени законът, в България успешен
референдум няма да има", категоричен е кметът на селото Христо Станков.
Той е убеден, че ограничението в Закона за референдумите нарушава правата на неговите съселяни. "Не може да имаме избирателна активност над 80% и реферндумът да е недействителен. Ще сезираме всички институции, ще се обърнем към Хага и Брюксел, но това трябва да се промен", обяви пред Gramofona.com Христо Станков.
Около 50 са ромите в селото. На миналите избори почти всички са отишли до избирателните секции и са гласували. Това е станало и на парламентарния вот, и на местния. За референдума обаче повечето от тях са останали по домовете си, сочат справките на избирателната комисия.
Снимка: Вася Атанасова, wikipedia.org