Бургаските общински съветници влязоха в ролята на посредник и легализираха дарение на „Лукойл” към МВР. Въпреки забраната на министър Цветан Цветанов частни фирми да правят дарения на полицията, днес реално беше даден старт на сделка, чрез която неговото ведомство ще получи като дарение сграда, бивша собственост на нефтената компания.
Тъй като в 16.00 часа съветниците бяха стигнали едва до средата на дневния си ред, председателят Снежина Маджарова предложи да обедини гласуването на няколко докладни записки, по които няма възражения. Така в пакета от докладни за гласуване попадна и т. 32 от дневния ред, с която местния парламент позволява на Община Бургас „да придобие по дарение от „ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС“АД собствеността върху сграда , находяща се в гр.Бургас, ул.“Перущица“ № 63 ,бл.60”. Това е сградата на бившето общежитие на бургаската рафинерия.
Тя ще бъде предоставена
за нуждите на Пето Районно управление, тъй като полицията трябва да освободи сградата, в к-с „Лазур”, която е бивша детска градина по настояване на Общината. При посещението си в Бургас, вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че схемата, по която Районното управление ще получи новата си сграда не е в нарушение на заповедта, забраняваща подобни дарения. „Получих много остро писмо от моя приятел Димитър Николов, с което той настоява да освободим сградата, защото тя е бивша детска градина, а знаете колко е голям проблемът с местата в градините. 112 дечица чакат”, заяви в града преди дни Цветанов.
Тогава той отрече и подобно дарение да поставя МВР в зависимо положение спрямо дарителя. Сградата на ул. „Перущица” се дарява на общината с условието, че тя ще бъде предоставена за нуждите на МВР, което реално означава, че „Лукойл” прави дарение не на общината, а на ведомството на Цветан Цветанов. Разрешението на министър Цветанов за придобиване на сградата идва два месеца, след като лично той издаде заповед, с която даренията от частни фирми към МВР бяха забранени.