«Подготовката на проекта стартира в началото на 2011 г. Освен мен активно с този проект се занимаваше и сегашният кмет на кв. Сарафово Неделин Недялков”, разказва за дългата сага с усвояването на средства за рибарско пристанище в Сарафово архитект Десислава Евгениева. При нея проектът пристига с регистрация за рибарско пристанище в Сарафово, оттам нататък започва заданието за проектиране. Очаква се проектирането да се изготви като инвестиционен проект. «Беше проведена процедура за избор на изпълнител на проектирането. В началото на 2012-та бяхме готови с ПУП (подробния устройствен план) и инвестиционния проект», обяснява Евгениева. ПУП обаче трябва да мине одобрението на няколко министерства. В Община Бургас получават техните одобрения, но се оказва, че има непреодолими пречки, за да получат одобрението на МРРБ (Министерство на регионалното развитие и благоустройството). От тук започват и проблемите. «Установи се, че действащото към момента законодателство не позволява по законов път да се изгради съоръжение върху дъното на морето. Просто защото няма ред, по който да се предостави право на общини да изграждат съоръжения. От друга страна пък общините са тези, които могат да усвояват пари за изграждането на пристанища по досега действащата наредба», разказва тя за невъзможната мисия.
Въз основа на добрата комуникация на министерствата и с помощта на бургаски депутати се инициира като първа стъпка промяна в Закона за морските пространства. Въведен е нов член, съгласно който общините вече могат да учредяват вещни права върху морското дъно. «Това означава, че на общината може да се отстъпи право на строеж, за да построи съоръжение на морското дъно», обясни архитект Евгениева.
По Конституция
морското дъно е изключителна държавна собственост. Междувременно започват да изчистват отношенията със собствеността. Инициират промяна на кадастралната карта. При индивидуалното заснемане на имотите се установява, че има няколко , които не съответстват по граници и площ с кадастралната карта. След изчистването на всички процедурни пречки е одобрен и планът за застрояване и регулация. Очертават се границите и площите на имотите, където може да се учреди правото на строеж върху морското дъно. «За едните имоти, които бяха получени като държавна собственост при промяна на кадстралната карта, имаме решение на МС за безвъзмездно предоставяне, а за трите новообособени имота върху акваторията- пак получихме разрешение от МС за учредяване на право на строеж върху морското дъно. Вече нямаше пречки за съгласуване на ПУП, както и за строителството на обекта», продължава Евгениева.
В началото на септември 2012-та е издадено и разрешението за строеж на пристанището. На базата на това разрешение за строеж община Бургас входира две искания в ИАРА за одобряване на предложение и отпускане на безвъзмездна финансова помощ. «Безкрайно съм радостна, че се случи. Сагата е огромна. Последната половин година живях между Бургас и София.», не сдържа емоцията си Десислава Евгениева.
Първоначално отстъпеното право на строеж е за 5 години. Налага се да променят наредбата, тъй като трябва да има съсобственик или предоставено право на ползване за не по-малко от 6 години.
В Бургас е първият проект, защото просто до тогава не е имало начин. «Само че тук няма не искам. Тръгваш и го ровиш», категорична е Евгениева. Сега други общини проявяват интерес и търсят консултации от бургаските специалисти за подобни проекти.