Предложението за достойно минимално заплащане в Европа е залегнало в манифеста на ПЕС, приет по време на конгрес в Рим
Уеднаквяване на минималната работна заплата в страните от Европейския съюз е една от главните цели на „Български социалдемократи”, заяви в Бургас председателят на партията Георги Анастасов. Днес той пристигна в морския град, за да участва в кръгла маса на тема: „Доходи, потребители и защита”. Инициативата се провежда в шестте най-големи града в страната.
Освен него в кръглата маса взеха участие още кандидатът за евродепутат от листата на „Коалиция за България” - Светлина Йолчева, която е и зам.-председател на „Български социалдемократи”, член на президиума на ПЕС и член на етичната комисия на Социалистическия интернационал, Дина Димитров – областен председател за Бургас на „Български социалдемократи”, експертът Дамян Лазаров, който е експредседател на Комисията за защита на потребителите, и Еленко Божков – зам.-председател на ПБС и член на ДКЕВР.
„Основната тема, която разглеждаме, са доходите и възможностите за тяхното повишаване. Гордеем се, че успяхме да наложим нещо много радикално в политическия манифест, приет от ПЕС, а именно – „Въвеждане на достойно минимално заплащане в Европа, установено или в закон или чрез колективно договаряне”. Това е наше предложение и то ще се реализира, ако ПЕС спечели евроизборите и Мартин Шулц бъде избран за президент на Европейската комисия”, каза Георги Анастасов.
Според него текстът от
манифеста пряко кореспондира с идеята за уеднаквяване на минималните работни заплати в Европейския съюз.
Анастасов сподели, че Светлина Йолчева в продължение на над 1 година е отстоявала предложението в президентството на ПЕС и е водила дискусии с представителите на Великобритания, Финландия и Австрия, които са се страхували, че повишаването на доходите в България ще доведе до понижаване на тези в Западна Европа.
„Знаем, че уеднаквяването на минималните работни заплати в България и в страните от ЕС не може да се случи веднага. Затова предлагаме 3 етапа. В първия разликата между минималната работна заплата в България и тази в Люксембург трябва да стане 5 пъти, след това 3 пъти, а на последния етап да се уеднаквят. В момента разликата е около 10 пъти или, ако в България минималната работна заплата е 170 евро, то в Люксембург тя е над 1700 евро”, допълни Анастасов.
Според него вдигането на заплатите в България няма да е за сметка на дребния и средния бизнес.
„Задължение на правителството на България ще бъде да кандидатства пред фондове и програми на Европейския съюз, които да покрият разликата за период от една година. Нека се замислим - през 1990 година Германия по-бедна държава ли беше от България? Тя кандидатства пред тогавашната Европейска икономическа общност и получи средства, за да увеличи доходите в Източна Германия”, каза Анастасов.
Днешната кръгла маса събра над 100 души както от партийния актив на „Български социалдемократи”, така и потребители, които се интересуват как да защитят правата си.