Широко дискутираната тема за Наредбата за преместваемите обекти в Бургас се оказа истинско мъчилище за общинските съветници. Постоянното недоволство на бранша доведе до нова докладна записка към местните парламентаристи, входирана от Живко Табаков.

Предложението му, което не бе прието, касаеше създаване на временна комисия, която да работи по новата наредба два месеца. Табаков поиска нейният състав да от 13 души, от които 7 да са общински съветници, 4 служители на Община Бургас и двама представители на организациите, защитаващи дребния бизнес в града.

В предложението си той бе категоричен, че сега действащата Наредба е обект на критики и недоволство от страна на малкия бизнес в Бургас.

Дебатите около изготвянето на новите текстове нажежиха обстановката в Общинския съвет до червено. Колегата на Табаков Димитрина Буланова от ГЕРБ ясно заяви, че е готова да приеме предложението му, макар съставът на комисията да й се стори многоброен.

„Аз минах по този път и видях колко е трудно да направим нова Наредба. За да стане това, трябва да сменим 2/3 от текстовете, което не е много възможно. Желая ви успех, г-н Табаков”, каза Буланова.

Георги Манев от СЕК пък изрази мнение за премахването на комисията по чл. 56. „Нещо трябва да се измисли. За мен комисията по чл. 56 е един формален орган, който стои само отвън, а не участва в играта”, добави Манев.

„Когато мнозинството няма желание, нищо не може да мине в този Общински съвет. И Живко, не три години, а триста години да си приказваш, нищо няма да се случи”, добави зам.-председателят на местния парламент Георги Дражев.

„Както има създадена една действаща Наредба, така смятам, че ние можем да създадем нова и да променим текстовете или да добавим неща, които наистина могат да бъдат работещи”, аргументира се Живко Табаков.

Неговото предложение бе отхвърлено само с два гласа, един от които се оказа неговият, а председателят на Общинския съвет Константин Луков не позволи докладната да бъде прегласувана. Gramofona. com потърси Луков, за да обясни действията си. „Не подложих докладната на повторно гласуване, защото нямаше причина.

Г-н Табаков каза, че не е успял да гласува, без да обясни защо. Това е субективен фактор. Ако имаше проблем с таблета, както и друг път се е случвало или блокиране на системата, щях да предложа докладната за потворно гласуване. Но когато няма основание, това не може да се случи”, обясни Луков.

„Председателят ми каза, че ми дава заявка за процедура, защото изпаднахме в ситуация, на която трудно можеше да се намери решение. Става въпрос конкретно за излъчване на представители на комисията. Аз започнах това действие, защото съм вносител на докладната.

Своевременно председателят Луков стартира процесът на гласуване, а тъй като на моя таблет бях в друга опция, съответно не ми излезе възможността за гласуване. След като подадох сигнал, това не беше взето под внимание от Луков, а той самият знаеше, че съм в такава процедура.

Това за мен означава, че той не е имал желание да пусне повторно прегласуване , защото най-вероятно се е притеснил от факта, че самата докладна получи голяма подкрепа и реално не достигна само 1 глас, за да бъде приета”, обясни за Gramofona.com Живко Табаков.

Така за пореден път възможността да се изготви възможността за изцяло нова Наредба за преместваемите обекти отпадна.