Кой? Кой? Кой да отговори на въпросите на 150 уволнени корабостроители? Това запита днес омбудсманът на Бургас Таньо Атанасов. На поредния протест на бившите служители от Корабостроителницата, общественият посредник изрази негодувание от вчерашната среща със социалния министър Хасан Адемов. „За мен е важно защита правата на гражданите. Тези хора са унизени и изгонени с грубо нарушение на Закона, а министърът на труда и социалната политика заяввява, че това е дело на частник и държавата не може да се намеси. Това е неприемливо!“, отсече Атанасов.

Според него държавата трябва да потърси отговорност от работодателя. Друг е въпросът, че всяко ведомство се интересува от своите пълномощия които са му възложени.

„От кого тогава гражданите да потърсят отговорност?  Отиват в органите на местната власт, оттам им казват -нямаме пълномощие. Срещат се с министъра и той казва- няма пълномощие и  към кого да отидат?“, пита се омбудсманът. Той е съгласен с факта, че държавата наистина не може да се

меси в управлнеието на частна собственост.

Но счита, че  тя е отговорна за това състояние, защото в предприятията работят гражданите на държавата.  Според Атанасов тя не е нищо друго, освен институции, избрани и платени от данъци нахората. В заключение той допълни, че не е доволен от срещата с Адемов.

Обласният управител Павел Маринов обаче не смята така. „Чувам, че се прокрадват твърдения, дори и някои длъжности лица не от държавната структура, че държавата трябва да даде отговори на някои въпроси. Категорично възразявам срещу този начин на тълкуване.

Държавата е готова по всяко време на денонощието да даде всякакви отговори, стига да бъдат от нейната компетентност“, обясни бургаският губернатор. Според него целенасочено се задават въпроси, на които държавата не е компетентна да отговори. Това се правело, за да може после да се каже, че държавата бездейства. Според Маринов този, който трябва да обяснява е инвеститорът.