Следващата седмица ще бъде гласуван законопроектът, с който се налага мораториум върху събарянето на незаконни постройки. Това съобщи за Gramofona.com народният представител Димчо Михалевски. Бургаският депутат е вносител на предложението. Според него по този начин ще се защитят правата на рибарите от селището в Ченгене скеле.

„По законопроекта се работи усилено. Правим постоянни срещи и с представители на неправителствените организации, за да чуем тяхното мнение. От ГЕРБ умишлено създават грешно впечатление, че по този начин ще узаконим и ромските гета”, допълни Михалевски. Той е категоричен, че мораториумът не се налага, за да легализира гетата, а за да осигури домът и поминъкът на рибарите.

От бургаската структура на ГЕРБ публикуваха становище на народните си представители, според които предложеният мораториум е изтеглен от дневия ред на Народното събрание. Това обаче, според Михалевски не отговаря на истината. Напротив, неговите очаквания са, че още следващата седмица депутатите ще гласуват и мораториумът ще влезе в сила. Идеята е да се

въведе тримесечна забрана за събарянето на незаконни постройки, които са единствено жилище, а след това те да се узаконят с поправки в Закона за устройството на територията.

Михалевски е категоричен, че неговата инициатива не цели узаконяването на сгради, нарушаващи обществения интерес. Идеята е да се възстанови облекчения режим на получаване на строителни разрешения и режимът на строителство да бъде както преди 10 години.

Тогава за първи път е отпаднала възможността да се узаконяват незаконно построени сгради. 10 години по-късно, е факт, че поставената цел за значително намаляване на незаконното строителство не е постигната, коментира Михалевски. Според него ситуацията даже е усложнена, незаконното строителство расте, а жалбите в ДНСК валят постоянно. Заради неефективната местна и държавна администрация много хора са попаднали в казуса „незаконно строителство” без да са недобросъвестни, отчита още народният представител. Той коментира също така, че за тези 10 години са въведени 80 допълнителни процедури за зъгласуване на изискуемите документи.