Един от първите бургаски демократи - Стойчо Кьосев избра за своя втора родина Островът на Свободата...

DSCI0037Преди 22 години на 10 ноември България отвори нова страница в политическия си живот. За повечето хора, тази дата се свързва със смяната на комунистическия режим и началото на демократичните промени в страната. За тези, които са демократи по убеждения, а не по партийна книжка обаче, 10 ноември 1989 година е датата на поредния комунистически преврат в страната.

 „Всичко беше режисирано. В БКП усещаха наближаващите промени и подготвиха почвата, за да се случат нещата по техен сценарий”, връща с 22 години назад лентата бургаският седесар Тошко Иванов. Той самият е открил писмо от август 1989 година, в което на местните организации на БКП се съобщава за готвените промени. В окръжното е пишело „…имплантирайте в зараждащата се опозиция хора, които да я дискредитират…” и признава, че такива псевдодемократи е имало във всяка демократична организация в България. За Бургас, според него, Йордан Цонев е човекът, свършил мръсната работа на БКП по дискредитацията на синята идея.

 

„Ние, обикновените ентусиасти си мислехме, че можем да променим нещо. Всичко обаче беше така подредено, че отново едни и същи хора успяха да овладеят държавните финанси, а следите бяха замазани”, спомня си Иванов. Според него Филип Димитров е бил човекът,

който е притежавал необходимата воля, но е управлявал твърде кратко. „Жельо Желев и Доган изиграха своята роля, за да не се случат истинските промени в икономическия живот на страната”, коментира още Тошко Иванов.

Той признава, че празнува на 7 декември- рожденият ден на СДС и по никакъв начин не желае да отбелязва днешната дата като празник. С носталгия си припомня и бурното време, когато в Бургас беше учреден клуб „19 ноември”. Сега обаче учредителите на бунтарския клуб се разпиляха. Стойчо Кьосев живее на Острова на свободата. Манук Манукян, Иван Григоров и Валентин Касабов са в Бургас. Единствено бай Иван остана верен на идеите си, коментира Тошко Иванов. Валентин Касабов с години се луташе из различни политически формации, докато намери мястото си в Националния фронт за спасение на България. Манукян е известен като един от най-ревностните еколози в града и основен противник на проекта за петролопровода Бургас-Александруполис.

„Когато беше референдума за петролопровода, за първи път добих кураж, че можем да формираме гражданско общество”, признава Тошко Иванов. С разочарование отчита обаче, че когато нещата опират до протести и ясно изразена гражданска позиция, бургазлии се дръпват назад. „Бургас е като представителна извадка на средностатистическия българин. Когато сме на три ракии, България е на три морета. Но трябва ли да излезем на улицата и да протестираме, нищо не се случва”, признава Иванов.