Бургаски председатели и секретари от секционните комисии, участвали в референдума, са разгневени от мизерно заплащане от 32 и съответно 30 лева. „В никакъв случай не мога да приема, че 3 дни работих за 30 лева. На какво прилича това? Унизително заплащане, съпроводено със студ и много изгубено време“, гневеше се секретар на една от избирателните комисии в СОУ „Петко Росен“ в к-с „Меден рудник“. По същият начин унизени се чувстват и колегите й от СОУ „Константин Петканов“, ОУ "Елин Пелин" и ОУ "Найден Геров".
Негодуванието на хората започва още от там, че са били повикани на инструктаж в центъра, който би могъл да се проведе както друг път в "Меден рудник" – което ги утежнява с време и пари. Съботният ден, точно преди референдума, отново отнема около 4-5 часа време. Тъй като бюлетините трябва да се получат в 14 часа и да се отнесат в съответните училища, за да се подготви секцията. Тя обаче се запечатва чак около 18-18.30 часа от полицията, която поема охраната. В деня на референдума всички са на крак от 6 часа. Работното време продължава до 19 часа. Да прибавим, че на председателите не бяха раздадени служебни телефонни карти и се наложи да се обаждат многократно до РИК за изясняване на възникнали проблеми от личните си телефони. От там нататък следва броене и носене на бюлетини.
А следва и най-унизителната част. Когато приключи изборния ден
и се предадат документите, от там насетне никой не се интересува от тези хора. Оправят се както могат. Прибират се късно /понякога и след полунощ/ и отново кой както може - с такси, с автобус, на автостоп…. Никаква организация от никъде! А е необходимо да осигури транспорт от зала „Бойчо Брънзов“ до „Меден рудник“. Да прибавим и това, че цялата организация по приемане на документите в зала „Б.Брънзов“ се нуждае от сериозна реорганизация!
„За какво работихме?“ се питат всички заети в изборния ден. Една бърза сметка показва, че половината от заплащането отива за пътни, кафе, телефонни разговори и храна. Отделно трябва да се спомене, че в някои от училищата, където се е провел референдума, парното не е било пуснато. В стаите са работили духалки, но при отворени врати. „Унизени се чувстваме. На предишните избори ни платиха по 50 лв. Приехме да участваме и този път , като си мислехме, че заплащането ще бъде същото. За съжаление, това не се получи!
Време е РИК най-после да обърне нужното внимание и на проблемите на хората, участващи в провеждането на изборния ден! За да не се повтаря познатата ситуацията и при следващите нови избори!