Едва 8 общински съветници подкрепиха идеята в Бургас да има избираеми районни кметове. Останалите гласуваха против и въздържал се.

„Предизборна агитация, неподходящ момент, ненужно зло, което ще реанимира малките партии.“ Това са част от коментарите, които се чуха по време на дебатите за районирането на Бургас. Докладната за избираемите районни кметове на Бургас е внесена от кмета Димитър Николов след като инициативен комитет направи подписка и поиска промяна в административното обслужване на града. Дебатите по темата продължиха повече от час, а на моменти искрите преминаха границите на добрия тон и стигнаха до личните нападки. Според Бойчо Георгиев от ГЕРБ на Бургас втора Иванчева не му е нужна. Първи срещу идеята се обявиха от БСП, които дори поискаха докладната на кмета да бъде оттеглена. Димитър Николов отказа и заяви, че уважава и адмирира всички законови начини за развитието на демокрацията в Бургас. Обяви, че симпатизира на вносителите.

В инициативния комитет е и общинския съветник Живко Табаков. Той не скри разочарованието си от съветниците на БСП. „Силно съм озадачен от поведението на колегите от БСП. Наистина си мислех, че те се борят да бъдат опозиция и да бъдат управляващи. Днес показаха, че не са готови“, коментира Табаков.

Георги Дражев поиска не да има районни кметове, а направо да бъдат съкратени позициите на сегашните териториални директори. „Това са неща и услуги, които могат да се изпълняват по електронен път. Максимално бързото въвеждане на електронното управление ще доведе до по-бързи, по-качествени и по-евтини услуги за бургазлии“, обясни идеята си Дражев. Той получи подкрепата и на Калояна Живкова, която припомни, че Община Бургас вече предоставя 34 електронни услуги и трябва да се работи именно в тази посока. Д-р Антонио Душепеев пък предложи по време на местните избори през октомври да се направи и референдум. Така всеки бургазлия ще може да каже иска ли наистина избираеми кметове, обясни Душепеев. Това предложение обаче потъна в тона на дебатите и не беше подложено на гласуване.