80 хил. лева са предвидени в бюджета на Община Бургас за подпомагането на малкия и среден бизнес. Средствата не се отпускат като директно финансиране. Те се предоставят за обучение и подпомагане на фирмите когато искат да кандидатстват по различни програми и европроекти. Основен партньор на общинската администрация в това са Бизнес инкубатор – Бургас и Областният информационен център. Скоро ще заработи и интернет сайт, на който ще бъде публикувана необходимата за дребния бизнес в региона информация.

„Нашата задача е да създадем добра бизнес среда и възможности за разкриването на нови работни места“, коментира зам. кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев. Като мерки за насърчаване на малките и средни предприятия той посочи задържането на данъците и създаването на т. нар. „бърза пътека“. Чрез тази пътека се улеснява издаването на всички разрешителни и документи, които са в правомощията на общинската администрация.

Вече се работи и по линия на електронната община. Приоритетни за Община Бургас са и индустриалните зони за икономическо развитие.

Новата индустриална зона на Бургас ще е на площ от над 400 декара. Повече от половината ще е за бизнеса, а останалата част ще се обособи като зона за обществен достъп. Новата зона е на 10 км. от летище Бургас и на 11 км. от АМ „Тракия“. Индустриалната зона граничи с пристанище Бургас и товарната гара на града. Има и пряка ЖП връзка с порта. Имотите в зоната ще се продават и отдават под наем. Продажната цена на имотите и по данъчна оценка. Предлагат се съкратени срокове за административно обслужване и посредничество при намирането на специалисти и кадри.

Високотехнологичен н парк Българово е другият важен проект на Община Бургас. Той ще е на площ от 110 декара. За неговото изграждане и функциониране ще се разчита активно и на двата бургаски университета, които разполагат с необходимите кадри и млади специалисти.