ВМРО за пореден път показа публично, че е твърдо против членството на Турция в Европейския съюз. На специална пресконференция днес, политическата партия обяви, че няма намерение да се отказва от своята теза. ВМРО срещна подкрепа от представители на телевизия СКАТ в лицето на Валентин Касабов. Целта на срещата бе и обсъждането на искането на референдум относно членството на Турция в Европейския съюз.
На пресконференцията бяха поканени и народни представители от други партии. Те обаче не уважиха тази покана, като дори и не са се свързали с домакините от ВМРО, за да мотивират своето отсъствие. Така обсъждането се провали. Междувременно в друга зала, присъстваха депутатите Пенко Атанасов и Пламен Орешарски от БСП и Вяра Петрова от ГЕРБ. Там те обсъждаха проблемите на инвалидите у нас.
„Това е стар номер, с който тези така наречени народни представители неглижират проблема за турското влияние в нашия живот”, заяви Валентин Касабов. Той съобщи, че службата за връзка с медиите на ВМРО е уведомила всички за предстоящата среща. Въпреки това в залата нямаше представители на други партии. Валентин Касабов от телевизия СКАТ дори благодари от сърце на
всички депутати, които не пристигнаха на срещата. Той заяви, че те „се изплюха в лицето на всички тези 330 000 българи, поставили своите подписи под искането за референдум и е любопитно как след този отказ ще ги гледат в очите”.
От ВМРО изтълкуваха това като открито нежелание за дебат. Те дори съобщиха, че по-рано днес неизвестно лице се обаждало на медиите от името на ВМРО, твърдейки че пресконфернцията няма да се състои.
„Виждаме, че някои хора просто не се интересуват от това дали Турция ще стане пълноправен член на европейския съюз. Казвал съм го и преди, казвам го е сега. Моментът, в който Турция стане част от Европа, ще бъде моментът в който България ще започне да загива”, сподели Георги Дракалиев, областен председател на ВМРО.
Припомняме, че на 18ти април тази година политическата група на ВМРО стартира подписка за свикване на национален референдум срещу приемането на Турция в Европейския съюз. Кампанията продължи три месеца. Събраните подписи са 330 000. При това условие, народното събрание трябва да реши дали да има референдум. Ако подписите бяха над 500 хил. парламентът щеше да е длъжен да определи дата за допитване до народа с въпрос „ Против ли сте членството на Турция в Европейския съюз".